خبر

جنگ اوکراین؛ موافقت کی‌یف و مسکو با مذاکره/ آمار کشته شدگان/ تحریم‌های هوایی علیه روسیه و پاسخ مسکو/ مواضع کشورها در قبال روسیه


دو کودک که به نیروهای اوکراینی عازم جنگ سلام نظامی می‌دهند. این تصویر در شبکه‌های مجازی وایرال شده است.

شفقنا- جنگ اوکراین در چهارمین روز متغییرهای جدیدی را به دنبال داشت. بسیاری از کشورهای اروپایی محدودیت ها و تحریم های شدیدتری را نسبت به روسیه اعمال کردند از جمله اینکه حریم هوایی بسیاری از کشورها به روی روسیه بسته شد.

تغییر حائز اهمیت اینکه پس از کشمکش ها بر سر پذیرفتن یا رد مذاکره از سوی دو طرف درگیر، بالاخره مذاکره میان اوکراین و روسیه در حال شکل گیری است. هیئت روسی برای انجام مذاکرات با اوکراینی ها وارد بلاروس شده است و اوکراین هم اعلام کرده «بدون هیچ پیش‌شرطی» بر سر میز مذاکره خواهد آمد.

به گزارش شفقنا، در ادامه آخرین اخبار از تحولات اوکراین را می خوانید:

شورای امنیت به دنبال برگزاری جلسه مجمع عمومی سازمان ملل در مورد اوکراین است

به گفته دیپلمات‌ها، شورای امنیت قرار است امروز یکشنبه رای‌گیری برای برگزاری نشست فوق‌العاده مجمع عمومی و ۱۹۳ عضوی سازمان ملل در مورد تهاجم روسیه به اوکراین را برگزار کند. با رای مثبت شورای امنیت جلسه مجمع عمومی فردا دوشنبه برگزار خواهد شد.

هیچ یک از پنج عضو دائمی شورا – روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و ایالات متحده – نمی توانند حق وتوی خود را برای برگزاری مجمع عمومی اعمال کنند. دیپلمات‌ها هم می‌گویند که این اقدام به ۹ رأی موافق نیاز دارد و احتمالاً تصویب می شود.

پیش از این شورای امنیت با رای وتوی روسیه نتوانست تهاجم به اوکراین را محکوم کند؛ به همین خاطر آمریکا و متحدانش به دنبال محکومیت جهانی مسکو در مجمع عمومی هستند؛ هر چند مصوبات و تصمیم‌های این مجمع برای هیچ کشوری در جهان الزام‌آور نیست.

کرملین: یک هیئت روسی وارد بلاروس شده و آماده مذاکره با اوکراینی ها است

«دمیتری پسکوف»، سخنگوی کاخ کرملین، امروز(یکشنبه) گفت که هیئت روسی برای انجام مذاکرات با اوکراینی ها وارد بلاروس شده است.

پسکوف اظهار کرد که این هیئت متشکل از نمایندگانی از وزارت امور خارجه، وزارت دفاع و بخش های دیگر از جمله ریاست جمهوری است.

وی گفت: ما آماده آغاز مذاکرات در شهر گومل هستیم».

اوکراین مذاکره با روسیه را تأیید کرد

دفتر ریاست‌جمهوری اوکراین گفته مذاکره با روسیه «بدون هیچ پیش‌شرطی» و در منطقه مرزی میان این کشور و بلاروس برگزار می‌شود.

 پیش از این زلنسکی رییس جمهور اوکراین، اخبار مربوط به مذاکره با روسیه در بلاروس را جعلی خواند و هرگونه مذاکره با مسکو را رد کرده بود.

وزیر خارجه انگلیس: به شعار مذاکره روسیه نمی‌توان اعتماد کرد

وزیر خارجه انگلیس از اوکراین خواست به شعارهای مذاکره که از سوی مسکو شنیده می‌شود توجه نکند.

لیز تراس وزیر خارجه بریتانیا گفت که به صحبت‌های روسیه در مورد «مذاکره» اعتماد ندارد.

تراس افزود: اکنون اگر روس‌ها در مذاکرات جدی هستند، باید نیروهای خود را از اوکراین خارج کنند. آنها نمی توانند درحالیکه سلاح را روی سر اوکراین گرفته‌اند با آنها مذاکره کنند؛ بنابراین صادقانه بگویم، من به این به اصطلاح تلاش های مذاکره اعتماد ندارم.

تراس گفت که این می تواند آغازی بر پایان ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه است. او افزود که در روزهای آینده تحریم های بیشتری اعمال خواهد شد و او فهرستی از اطرافیان پوتین برای تحریم تهیه کرده است.

خبر دیگر اینکه اتحادیه اروپا در حال بررسی ممنوعیت پروازهای روسیه در حریم هوایی خود است. وزرای امور خارجه امروز یکشنبه در مورد این برنامه ها گفتگو خواهند کرد. بسیاری از کشورها قبلاً این تصمیم را به صورت جداگانه اتخاذ کرده‌اند، اما یک اقدام در سطح اتحادیه اروپا می‌تواند بخشی از بسته جدید تحریم‌ها علیه روسیه باشد.

فرماندار کی‌یف: ۹ غیرنظامی و ۱۸ نظامی کشته شده‌اند

ویتالی کلیچکو، فرماندار کی‌یف از کشته شدن ۹ غیرنظامی و ۱۸ نظامی از ابتدای حمله به پایتخت خبر داد.

او گفت: ما به جنگ برای شهرمان ادامه می‌دهیم. نیروهای روسی برای ایجاد آشوب در شهر تلاش می‌کنند. روحیه سربازان روس پایین است زیرا می‌دانند در کشورشان نیستند.

او عنوان کرد: بسیاری از شهروندان برای جنگ علیه روس‌ها داوطلب شدند.

روسیه: اسرائیل پیشنهاد میانجیگری در جنگ اوکراین را داده است

کرملین اعلام کرد نفتالی بنت، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی امروز یکشنبه در جریان گفت‌وگوی تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، پیشنهاد میانجی‌گری برای پایان دادن به درگیری‌های اوکراین را داده است.

به گفته رسانه‌های اسرائیلی پوتین پیشنهاد میانجیگری اسرائیل برای توقف عملیات نظامی در اوکراین را رد کرد.

متن کامل خبر را در این لینک بخوانید.

آماده‌باش هسته‌ای پوتین به ارتش

روسیه اعلام کرد در پی تهدیدات ناتو علیه منافع روسیه، ولادیمیر پوتین دستور آماده‌باش به واحدهای اتمی کشور را صادر کرده است.

متن کامل خبر را در این لینک بخوانید.

اوکراین: ۴۳۰۰ سرباز روس کشته شده‌اند

«هانا مالیار» معاون وزیر دفاع اوکراین گفت: روسیه در تهاجم خود به کشور ما ۴۳۰۰ نفر سرباز را از دست داده است.

مالیار همچنین در فیس بوک گفته است که نیروهای روسیه حدود ۱۴۶ تانک، ۲۷ هواپیما و ۲۶ هلیکوپتر را از دست داده اند.

سازمان ملل: تاکنون دست کم ۶۴ غیرنظامی در اوکراین کشته شدند

سازمان ملل متحد دست کم کشته شدن ۶۴ غیرنظامی و زخمی شدن ۲۴۰ نفر دیگر در جنگ اوکراین را تأیید کرد.

سازمان ملل تایید کرده که این آمار از زمان حمله روسیه به اوکراین در روز پنجشنبه ثبت شده؛ در حالی که این نهاد معتقد است این میزان به طور قابل توجهی بالاتر است زیرا بسیاری از گزارش ها همچنان باید تایید شوند.

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل، آمار دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد که روش‌های دقیق و روش‌های راستی‌آزمایی در مورد تلفات ناشی از درگیری دارد را بازنشر می کند.

این بخش از سازمان ملل همچنین می گوید آسیب به زیرساخت های غیرنظامی، صدها هزار نفر را از دسترسی به برق یا آب محروم کرده و نقشه ای از اوضاع بشردوستانه در این کشور – بیشتر در شمال، شرق و جنوب اوکراین- تهیه کرده است.

دفتر حقوق بشر اوایل روز جمعه شمارش اولیه کارمندانش از تلفات اوکراین را حداقل ۱۲۷ غیرنظامی، ۲۵ کشته و ۱۰۲ زخمی، عمدتاً بر اثر گلوله باران و حملات هوایی گزارش داده بود.

روسیه حریم هوایی خود را به روی ۴ کشور بست

روسیه آسمان خود را به روی هواپیماهای کشورهای لیتوانی، لتونی، اسلوونی و استونی نیز بست.

آژانس فدرال حمل ونقل هوایی روسیه «روزاویاتسیا» اعلام کرد که مسکو در پاسخ به اقدام کشورهای لیتوانی، لتونی، اسلوونی و استونی، حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای این کشورها بسته است.

در این بیانیه تاکید شد که این تصمیم شامل پروازهای عبوری نیز می‌شود.

انگلیس، بلغارستان، چک، لهستان، رومانی، اسلوونی، لتونی، لیتوانی و استونی از اوکراین اعلام حمایت کرده بودند.

روسیه در پاسخ به این اقدام، آسمان خود را به روی هواپیماهای کشورهای مذکور بست.

 شلیک چند موشک از خاک بلاروس به اماکنی در اوکراین

«الکساندر لوکاشنکو»، رئیس جمهوری بلاروس پیش از ظهر امروز (یک شنبه) پرتاب موشک از خاک کشورش به اماکنی در اوکراین را تایید کرده و خاطر نشان ساخت که این یک اقدام ضروری بوده است.

لوکاشنکو ضمن اعلام این که در آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین و پس از استقرار گردان های موشکی در خاک این کشور در فاصله چند کیلومتری مرز مشترک با بلاروس، دو تا سه حمله موشکی از جنوب کشورش انجام شد، تاکید کرد: موشک ها اکنون از خاک بلاروس به سمت اوکراین پرواز نمی کنند چرا که نیازی به این کار نیست.

رئیس جمهوری بلاروس در ادامه از دولت اوکراین درخواست کرد که اگر می خواهد موجودیت خود به عنوان یک کشور را حفظ کند، با روسیه مذاکره کند.

متن کامل خبر را در این لینک بخوانید.

شکایت از روسیه به دادگاه لاهه

ولودیمیر زلنسکی رییس جمهور اوکراین از شکایت به دادگاه لاهه در خصوص تهاجم روسیه خبر داده است.

زلنسکی گفت: اوکراین شکایتی را علیه روسیه به دادگاه بین‌المللی دادگستری سازمان ملل در لاهه تسلیم کرده است. روسیه باید برای دستکاری مفهوم نسل کشی برای توجیه تجاوز پاسخگو باشد. ما درخواست یک تصمیم فوری داریم که به روسیه دستور می‌دهد فعالیت‌های نظامی خود را فوراً متوقف کند و انتظار داریم هفته آینده رسیدگی به این موضوع آغاز شود.

بایدن: جایگزینی برای تحریم روسیه جز جنگ جهانی سوم نداشتیم

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد که کشورش هیچ گونه جایگزینی برای اعمال تحریم علیه روسیه جز آغاز جنگ جهانی سوم نداشته است.

«جو بایدن»، رئیس جمهوری آمریکا شامگاه امروز (شنبه) در یک مصاحبه خاطر نشان ساخت که آغاز جنگ جهانی سوم تنها گزینه پیش روی کشورش به عنوان جایگزین اعمال تحریم علیه روسیه در واکنش به حمله نظامی این کشور به خاک اوکراین بوده است.

بایدن در این باره اظهار داشت: دو گزینه پیش رو داشتیم؛ شروع جنگ جهانی سوم، یک جنگ واقعی با روسیه یا گزینه دوم یعنی این که کشوری که بر خلاف قوانین بین المللی عمل می کند، تاوان کاری که انجام می دهد را بپردازد.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه افزود: تحریم هایی که تاکنون اعمال شدند، به نظر من بزرگ ترین تحریم های تاریخ شده است؛ روسیه بهای سنگینی را در کوتاه مدت و بلندمدت به ویژه در بلندمدت خواهد پرداخت.

متن کامل خبر را در این لینک بخوانید.

جانسون: اقدامات قاطعی برای حذف روسیه از سیستم مالی جهانی انجام دادیم

نخست وزیر انگلیس اعلام کرد: اقدامات قاطعی برای حذف روسیه از سیستم مالی جهانی انجام شده است.

جانسون توئیت کرد: همراه با شرکای بین‌المللی‌مان، اقدامات قاطعی برای حذف روسیه از سیستم مالی جهانی انجام دادیم، از جمله اولین گام بزرگ برای جدا کردن بانک‌های روسیه از سوئیفت.

وی افزود: ما به همکاری با یکدیگر ادامه خواهیم داد تا اطمینان حاصل کنیم که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه بهای تجاوز به اوکراین را بپردازد.

متن کامل خبر را در این لینک بخوانید.

نخست وزیر انگلیس: انزجار از اقدامات پوتین در حال افزایش است

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس گفت: بی‌شک همه چیز به خواست ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه پیش نمی‌رود و خیلی با خواسته او فاصله دارد. اوکراینی‌ها قهرمانانه می‌جنگند و همانطور که ما می‌پنداشتیم با موفقیت در حال دفاع از کشورشان هستند زیرا آن‌ها کشوری بزرگ و شجاع محسوب می‌شوند. اما با تمام اینها، جنایات وحشتناکی در اوکراین در حال انجام است و روزهای سختی در انتظار آن‌ها خواهد بود. ما با نهایت تلاشمان سعی خواهیم کرد تا وضعیت موجود در اوکراین را تغییر دهیم. ما باید اطمینان حاصل کنیم که تحریم‌های سخت‌تری علیه روسیه از جمله قطع دسترسی این کشور به سوئیفت را انجام می‌دهیم.

متن کامل خبر را در این لینک بخوانید.

کمک های نظامی لیتوانی به اوکراین رسید

وزارت دفاع لیتوانی در پیامی توئیتری اعلام کرد: کمک نظامی این کشور اروپایی واقع در حوزه بالتیک، به اوکراین رسیده است.

در این پیام آمده است: محموله کمک نظامی لیتوانی به اوکراین رسید. لیتوانی به تداوم حمایت از دوست عزیزمان اوکراین ادامه می‌دهد.

راه آهن اوکراین تردد قطار با روسیه را متوقف کرد

اداره راه آهن اوکراین اعلام کرد: عبور از گذرگاه‌های راه‌آهن که حمل و نقل هزاران کالا را تامین می‌کرد و میلیون‌ها دلار برای اقتصاد دو کشور به ارمغان می‌آورد متوقف شد و ارتباط با طرف روسی قطع شد.

در این بیانیه آمده است: «این شرکت آماده مشارکت در زنجیره لجستیک اتحادیه اروپا است و به توسعه حمل و نقل با کشورهای آسیایی به ویژه چین و ارائه خدمات لجستیک با کیفیت بالا و سریع بین آسیا و اتحادیه اروپا جدا از روسیه ادامه خواهد داد.»

آلمان: چین در قبال اوکراین «مسئولیت ویژه‌ای» دارد

«آنالنا بربوک» وزیر خارجه آلمان با «وانگ یی» همتای چینی خود به صورت صحبت کرده و از او خواسته پکن بر مسئولیت مهم خود در قبال بحران اوکراین پایبند باشد.

وانگ گفته که چین از ناتو، اتحادیه اروپا و روسیه از آغاز گفت وگوها برای ایجاد یک مکانیسم امنیتی متعادل، موثر و پایدار اروپایی حمایت می کند. وی درعین حال گفته چین با تحریم روسیه مخالف است.

وانگ در این تماس گفته ما معتقدیم که شورای امنیت باید به یافتن یک راه‌حل سیاسی برای بحران کنونی کمک کند، نه برانگیختن رویارویی‌های جدید.

گفتنی است رای ممتنع چین به قطعنامه محکومیت روسیه در روز جمعه در شورای امنیت و عدم وتوی آن، با استقبال آمریکا و متحدانش مواجه شده است.

کوبا: آمریکا مسئول جنگ اوکراین است و روسیه حق دارد از خود دفاع کند

وزارت امور خارجه کوبا در بیانیه ای اعلام کرد: تلاش ایالات متحده برای ادامه گسترش تدریجی ناتو به سمت مرزهای فدراسیون روسیه منجر به سناریویی با پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی شده است که می‌توان از آن اجتناب کرد.

‌دولت کوبا بر روابط نزدیک با مردم اوکراین تاکید و همچنین از جان باختن غیرنظامیان بی گناه در این جنگ ابراز تاسف کرد.

هاوانا خواسته‌های مسکو از واشنگتن و کشورهای عضو ناتو در مواجهه با استقرار نظامی در مناطق همجوار روسیه و تحویل تسلیحات مدرن به اوکراین را عادلانه دانست.

متن کامل خبر را در این لینک بخوانید.

استرالیا به اوکراین کمک تسلیحاتی می کند

نخست وزیر استرالیا اعلام کرد: از طریق شرکای خود در ناتو به اوکراین کمک تسلیحاتی خواهد کرد.

«اسکات موریسون» اعلام کرد: کانبرا در ادامه حمایت از کی یف، از طریق شرکای ناتو به اوکراین کمک تسلیحاتی خواهد کرد.

نخست وزیر استرالیا در این باره گفت: ما از قبل با ارسال کمک‌های غیرتسلیحاتی، حمایت قابل توجهی ارائه می‌کنیم، اما من همین الان با وزیر دفاع صحبت کردم و ما به دنبال ارائه هرگونه حمایت احتمالی در قالب تسلیحات مرگبار از طریق شرکای خود در ناتو، به ویژه ایالات متحده و انگلیس خواهیم بود. ما از طریق این کانال‌ها کار خواهیم کرد.

بلژیک حریم هوایی را به روی روسیه بست

«الکساندر دیکرو» نخست‌وزیر بلژیک امروز (یکشنبه) اعلام کرد که این کشور تصمیم گرفته است که حریم هوایی خود را به روی تمامی پروازهای روسیه ببندد.

ارسال تجهیزات اسپانیا به اوکراین

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز گزارش کرده است که اسپانیا با دو فروند از بزرگترین هواپیماهای باری خود، تجهیزات نظامی به اوکراین ارسال می‌کند.

فرانسه حریم هوایی خود را بر روی روسیه بست

وزیر حمل و نقل فرانسه در توئیتی اعلام کرد: فرانسه از سایر کشورهای اروپایی برای بستن حریم هوایی خود به روی هواپیماهای روسی پیروی می کند.

انگلیس: نزدیکان پوتین مشمول تحریم های سنگین لندن می شوند

لیز تراس وزیر خارجه انگلیس مدعی شد که در حال تهیه لیست جدیدی از افراد وابسته به حلقه قدرت در روسیه است که مشمول تحریم‌های سنگین دولت لندن خواهند شد.

وی خطاب به مقامات نزدیک به ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، مدعی شد که دنبالتان هستیم و جایی برای پنهان شدن ندارید.

به ادعای تراس، این افراد طی هفته‌های آتی مشمول تحریم خواهند شد. این در حالی است که بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس هفته گذشته از بسته تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه رونمایی کرد که در نوع خود بی سابقه بوده است.

در لیست تحریمی هفته گذشته، هشت تن از مقام‌های سیاسی روسیه مشمول توقیف اموال و ممنوعیت شدند، حال آنکه محدودیت‌هایی شامل حال ۱۰۰ شخصیت حقیقی و حقوقی روسیه نیز شد.

امارات از هیچ طرفی در جنگ اوکراین جانبداری نمی‌کند

یک مقام ارشد امارات متحده عربی امروز یکشنبه گفت: امارات متحده عربی می‌خواهد راه‌حل سیاسی در مناقشه اوکراین را تشویق کند؛ جانبداری تنها به خشونت دامن می‌زند.

این اظهار نظر که توسط انور قرقاش در توییتر منتشر شد. قرقاش وزیر مشاور دولت امارات متحده عربی در سیاست خارجی است.

امارات متحده عربی روز جمعه به پیش نویس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد که در آن از حمله مسکو به اوکراین ابراز تاسف شد، رای ممتنع داد. این قعطنامه به دلیل وتوی روسیه تصویب نشد.

قرقاش گفت که امارات متحده عربی بر این باور است که طرفداری تنها به خشونت بیشتر منجر می شود.

حمله سایبری به آژانس فضایی روسیه

وب سایت آژانس فضایی روسی (Roscosmos) امروز یکشنبه بار دیگر مورد حمله گسترده سایبری قرار گرفته است.

این حمله از از آدرس های(IP) مختلف انجام شده است. بنا به اعلام سرویس مطبوعاتی این آژانس، پس از اعلام جنگ سایبری گروه هکری Anonymous علیه روسیه این دومین بار است که چنین اتفاقی می افتد.

متن کامل خبر را در این لینک بخوانید.

اوکراین ارتش IT علیه فضای سایبری روسیه راه اندازی می کند

معاون نخست وزیر اوکراین اعلام کرد این کشور یک ارتش IT برای مبارزه علیه نفوذهای دیجیتالی روسیه ایجاد خواهد کرد.

رویترز هفته گذشته گزارش کرده بود اوکراین از هکرهای زیرزمینی این کشور خواست به حمایت از زیرساخت حیاتی و اجرای عملیاتهای جاسوسی سایبری علیه نیروهای روسیه کمک کنند.

میخایلو فدروف در توییتی که یک کانال تلگرامی منتشر کننده فهرست وب سایتهای مهم روسیه را لینک کرده بود، نوشت: ما یک ارتش IT ایجاد می کنیم. وظایفی برای همه وجود دارد. ما به مبارزه در عرصه سایبری ادامه می دهیم. نخستین وظیفه در این کانال برای متخصصان سایبری است.

متن کامل خبر را در این لینک بخوانید.

حضور شرکت های روسی در نمایشگاه کنگره جهانی موبایل ممنوع شد

انجمن GSMA حضور شرکت‌های روسی در نمایشگاه کنگره جهانی موبایل ۲۰۲۲ (MWC) که از ۲۸ فوریه (۹ اسفند) آغاز می شود را ممنوع خواهد کرد.

انجمن GSMA اعلام نکرد حضور کدام شرکت‌های روسی ممنوع شده است و تنها گفت پاویون روسیه وجود نخواهد داشت تا محصولات موبایل این کشور را نمایش دهد.

جان هافمن، رئیس GSMA به رویترز گفت: هیچ برنامه ای برای لغو یا به تاخیر انداختن نمایشگاه کنگره جهانی موبایل ۲۰۲۲ وجود ندارد. با این حال این سازمان در وب سایت خود اعلام کرد همه سیاستها و تحریمهایی که روسیه را هدف می گیرند را رعایت خواهد کرد. بعضی از شرکتها در فهرست تحریمها هستند. تحت بعضی از تحریمها، ارسال تلفنهای همراه امکان پذیر است البته تا زمانی که به کارکنان دولتی روسیه یا وابسته های آنها ارسال نشوند.

متن کامل خبر را در این لینک بخوانید.

 

تحولات سه روز گذشته «اوکراین – روسیه» را می توانید در لینک های زیر مطالعه کنید. 

جنگ اوکراین؛ دستور گسترش حملات به اوکراین/ آواره شدن بیش از ۱۲۰ هزار اوکراینی/ درخواست کمک نظامی و مالی اوکراین از غرب و اروپا

آخرین اخبار از جنگ اوکراین؛ پیشروی نیروهای روس در اوکراین/ قطعنامه شورای امنیت علیه روسیه/ بیش از ۲۲۰ کشته و زخمی/ ادامه موج تحریم ها علیه روسیه + ویدیو

تحولات اوکراین: نشست اضطراری ناتو/ جانسون: دست بسته نخواهیم بود/ بمباران اوکراین از روسیه، بلاروس و کریمه/ کیف: ۵ جنگنده و بالگرد روسیه را سرنگون کردیم

 Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا