خبر

جمهوری اسلامی نوشت: به چنین حکمرانانی نیاز داریم | جهان محتوا


شفقنا- روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با عنوان «ما به این حاکمان نیاز داریم» به این شرح اشاره کرد.

ما هنوز شهید مظلوم آیت الله بهشتی را مظلوم می دانیم زیرا در بین حاکمان گوش شنوایی برای شنیدن سخنان حکیمانه ایشان وجود نداشت و اکنون وجود ندارد. او اسلام را با معیارهایی مطابق با فطرت انسان معرفی کرد. درست است. زیرا اسلام دین فطرت است. بهشتی خطاب به حاکمان گفت: خودسازی را به مردم تحمیل نکنید، به مردم کمک کنید، تربیت کنید و زمینه رشد اسلامی را فراهم کنید، اما چیزی را تحمیل نکنید. انسان ذاتاً آزادی می‌خواهد و می‌خواهد خودسازی داشته باشد، اما باید خودش را بسازد، مبادا مجبورت کند مسلمان باشی و در مقابل قرآن مسلمان زندگی کنی، آن وقت بر تو قیام کنند.
اگرچه این توصیه حکیمانه منحصر به حاکمان نیست، اما حاکمان اولین مخاطبان آن هستند. روحانی که در مسجد و محراب با مردم سروکار دارد و یا بر منبر می نشیند، نباید از تبیین احکام و معارف دینی و تحمیل آن بر مردم فراتر رود. اگر بخواهد جان مسلمانان را بر مردم تحمیل کند هرگز موفق نمی شود. موفقیت مبلغان دینی تنها زمانی تضمین می شود که با فطرت انسان ارتباط برقرار کنند و بدانند که انسان ذاتاً خواستار آزادی است و از آنجایی که مضمون دین خدا با فطرت انسان نیز سازگار است، طبیعی است که هر انسانی به این سمت گرایش داشته باشد. زمانی که با آموزه های دینی آشنا می شود و تعهد می کند و تعهد می کند.
وقتی صحبت از حاکمان می شود، توصیه به اجتناب از تحمیل کمی جسورانه تر و ظریف تر می شود. حاکمان وکلای مردم هستند و حق ندارند چیزی بر موکلان خود تحمیل کنند. اگر اجرای قانون که ابزاری برای برقراری نظم در جامعه و جلوگیری از هرج و مرج است بر عهده حاکمان باشد، حتی با فرهنگ سازی و برانگیختن علاقه مردم به قانونمندی می توانند به همین نتیجه برسند. در جوامع توسعه یافته به وضوح مشاهده می شود که مردم به صورت داوطلبانه و بدون نیاز به اعمال زور و فشار از سوی مقامات دولتی برای اجرای قانون، از قانون تبعیت می کنند و میزان تخلف بسیار پایین است. دلیل آن این است که مردم آن جوامع مشروعیت را به عنوان یک فرهنگ پذیرفته و تجاوز به آن را نقض کرامت انسانی خود می‌دانستند. قانون مداری در بین متدینین و متدینین بسیار بالاست. جالب است که این التزام در میان پیروان سایر ادیان منحصر به دین خاصی مثلا اسلام نیست و هرکس دین قوی تری داشته باشد پایبندی او به شریعت بیشتر از دیگران است.
مهم ترین نکته ای که حاکمان در این موضوع باید در نظر داشته باشند این است که حاکمان نمی توانند فرهنگ قانون گرایی را در زمانی که مسبب آن هستند در مردم نهادینه کنند. با صحبت و نصیحت و موعظه و حتی با توسل به زور و فشار نمی توان فرهنگ سازی کرد. امام خمینی (ره) با بیانی رسا این نکته را در مورد نحوه عملکرد روحانیون سلفی بیان کردند و فرمودند: «در ترویج روحانیت و فقاهت نه نیروی نیزه بود و نه سرمایه پول دوستان و ثروتمندان. بلکه هنر و صداقت و تعهد آنان با انتخاب آنهاست. 21، صفحه 276.
اگرچه امام این را در مورد روحانیون سلفی فرمودند، اما به این منظور بود که روحانیون مخالف ایشان به سخنان ایشان گوش فرا دهند تا مردم را به قول شهید بهشتی مجبور به مسلمانی و زندگی به گونه ای نکنند. آنها مسلمان بودند. مسلمانان برخلاف دستورات قرآن حاکمان نظام دینی باید خود را شنونده گفتمان امام بدانند و فرهنگ سازی را سرلوحه فعالیت های خود قرار دهند. تزکیه فقط از کسانی می آید که فرهنگ در وجودشان نهادینه شده و در رفتارشان تجلی یافته است. ما به چنین حاکمانی نیاز داریم.

اخبار قبلیاسپانیا و آلمان مساوی شدند/ آلمان به جام حذفی بازگشتمنبع

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا