خبر

جامعه نباید از فرهنگ مسجدمحوری غفلت کند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، کاظم دبیر ظهر سه‌شنبه در آئین تودیع و معارفه مسئول ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی، هنری مساجد اردبیل اظهار کرد: مسجد می‌تواند محل اجتماع، تجارت، تربیت و تفریح باشد و قوام مساجد با وجود روحانیون فعال حضور مردم را در این پایگاه‌های فرهنگی و معنوی تشدید می‌کند.

وی با اشاره به اینکه کارکرد مساجد در دوران پیش از انقلاب و در بطن روزهای پرشور انقلاب کارکردی عمق و تأثیرگذار بود، تصریح کرد: در این دوران نیز که کشور و به ویژه جوانان ما با انواع هجمه‌های فرهنگی استکبار روبه‌رو هستند، مساجد می‌تواند چون دژی مستحکم از موجودیت فرهنگی و معنوی جوانان ما دفاع و صیانت کند.

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری اردبیل با تاکید بر کیفی‌سازی فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی، هنری مساجد در استان اردبیل گفت: متأسفانه امروزه مساجد تنها به محیطی برای برپایی مجالس دهه اول محرم، فاطمیه، ماه مبارک رمضان و برپایی نمازهای یومیه تبدیل شده که امیدواریم مسئولان با توجه به کارکرد اصلی مساجد که همان مشارکت اجتماعی و توسعه مدنیت است، رونق واقعی را به مساجد بازگردانند.

دبیر افزود: تأثیر عظیم مساجد در دوران شکل‌گیری، پیروزی و پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و جلب همراهی مردم با انقلاب داشتند و امید می‌رود کیفی‌سازی بیشتر کارها به احیای آن جایگاه کمک کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: کانون‌ها و دیگر مراکز وابسته به مساجد در گذشته‌ای نه چندان دور نوید مساجدی فعال را می‌داد که متأسفانه با دور شدن این فعالیت‌ها، از محوریت مسجد صرفاً از فضای پیرامونی مسجد استفاده می‌شود که البته این خود خالی از لطف نیست ولی با نیازهای جامعه و ظرفیت مسجد فاصله زیادی دارد.

دبیر اضافه کرد: مشکلاتی به تدریج در ۳ دهه اخیر در عرصه مدیریتی و توسعه کشور مشاهده شد و بیشتر فعالیت‌ها به سمت آمارسازی سوق یافت که به دلیل دور شدن از فرهنگ مسجدمحور است.

وی بیان کرد: توجه به مسائل کمی موجب شده تا اثرگذاری کارها کم شود که بر این اساس باید به سمت کیفی‌سازی برگردیم.

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری اردبیل با اشاره به اینکه دولت سیزدهم در راستای رونق جایگاه مساجد و اجرای برنامه‌هایی با محوریت این پایگاه‌های معنوی در تلاش است، ادامه داد: ما به عنوان خدمتگزاران این دولت و نظام خود را در این زمینه موظف می‌دانیم و امیدواریم با استفاده مطلوب از امکانات موجود در سال‌های آتی در این راستا حرکت کنند.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا