خبر

تنها 30 کیلومتر دیگر مانده تا پایتخت اوکراین


 لوید آستین وزیر دفاع آمریکا در تماسی تلفنی با اعضای کنگره آمریکا گفت که پیاده نظام مکانیزه روسیه که از بلاروس وارد اوکراین شده‌اند، حدود ۲۰ مایل (تقریبا ۳۲ کیلومتر) با کی‌یف فاصله دارند.

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرمهم، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا نیز در گفت وگویی تلویزیونی اظهار داشت که احتمالا کی‌یف محاصره خواهد شد و ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه قصد دارد دولت فعلی اوکراین را ساقط کرده و دولتی مد نظر خود را در این کشور روی کار آورد.

منابع خبری بامداد دیروز (پنجشنبه، ۵ اسفند) و پس از سخنرانی ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه، از آغاز اقدام نظامی روسیه علیه اوکراین خبر دادند. روس‌ها اعلام کرده‌اند مراکز نظامی را در اوکراین هدف قرار داده‌اند و اوکراین می‌گوید در حال مقابله با حملات روس‌ها است.

پوتین دوشنبه گذشته (۲ اسفند) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو اعلام کرد، کشورش استقلال جمهوری‌های مردمی دونتسک و لوگانتسک را به رسمیت می‌شناسد و در کاخ کرملین قراردادهای همکاری و دوستی را با سران این جمهوری‌ها امضا کرد.

منطقه دونباس در شرق اوکراین از مناطق دونتسک و لوگانسک و نیز چند منطقه روس نشین دیگر تشکیل شده و این دو استان در سال ۲۰۱۴ پس از تغییر حکومت در اوکراین به طور یکجانبه از کی‌یف اعلام استقلال کردند.

این اقدام با واکنش آمریکا و اتحادیه اروپا روبرو شد تا جایی که آمریکا شامگاه سه‌شنبه (۳ اسفند)  اولین مجموعه از تحریم‌ها علیه روسیه را شامل تحریم دو موسسه مالی بزرگ روسیه یعنی موسسه وی ای بی (VEB ) و بانک ارتش روسی اعلام کرد.

جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز اعلام کرد بسته تحریمی روسیه ۳۵۱ عضو دومای روسیه را هدف قرار می دهد. همچنین ۲۷ شخص و نهاد (بخش‌های سیاسی، نظامی، تجاری و رسانه‌ای) که تمامیت ارضی، حاکمیت و استقلال اوکراین را تضعیف کردند؛ تحریم می‌شوند.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا