خبر

تعیین روز تاسیس حکومت سعودی ارتباطی با عادی سازی روابط با اسرائیل دارد؟


«محمد العمری» مخالف عربستانی و مدیر مرکز الجزیره العربیه

شفقنا- «محمد العمری» مخالف عربستانی و مدیر مرکز الجزیره العربیه در سخنانی، گفتگوی «فیصل بن فرحان» وزیر امور خارجه این کشور با روزنامه معاریو رژیم صهیونیستی در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ را محکوم کرد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، العمری با اشاره به اینکه فیصل بن فرحان در گفتگو با این روزنامه گفته بود که ادغام اسرائیل در منطقه نه فقط برای اسرائیل بلکه برای سراسر منطقه مفید خواهد بود،به پایگاه خبری تحلیلی الرای الآخر گفت: غرب و آمریکا برای تبلیغ روند عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی، مشخصا روی عربستان حساب باز کرده اند. عربستان در سوق دادن بحرین، موریتانی، سودان و امارات و دیگر کشورها به سمت عادی سازی روابط با رژیم اشغالگر نقش داشت تا به این طریق در پایان با عادی کردن روابط خود با این رژیم، هیچ انتقادی را متوجه خود نبیند.

وی با اشاره به اینکه بازداشت نخبگان سیاسی، اصلاح طلب و اجتماعی در عربستان به هدف جلوگیری از انتقادهای آنها از مواضع این کشور در خصوص تغییر موضع نسبت به قضیه فلسطین و همراهی با رژیم صهیونیستی صورت گرفته است، تصریح کرد: تغییر موضع عربستان سعودی در قبال قضیه فلسطین با روز جدید تاسیس حکومت سعودی که توسط ملک سلمان در روز 22 فوریه تعیین شده، ارتباط دارد.

این مخالف عربستانی افزود: این بدان معناست که حکومت سعودی براساس منطق قبیله ای عمل می کند نه منطق عربیت و اسلام. عربستان از این طریق به دنبال از بین بردن ارزش های دینی و اسلامی به عنوان مقدمه ای برای اعلام عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی، بازگشت به قبل از اسلام و تخلیه یهودیان از حجاز و شبه جزیره عربی به منظور سخن گفتن از حقانیت آنها در زمین و بازگشتشان به آن است.

العمری با این پیش بینی که رابطه آینده عربستان با رژیم صهیونیستی، «عادی سازی در ازای تامین کرسی حکومت» باشد، تاکید کرد: اقتدار حکومت سعودی در داخل؛ در سایه غفلت مردم،  از بین رفته و روابط عربستان و رژیم صهیونیستی در سطوح مختلف اطلاعاتی، نظامی، اقتصادی، سیاسی و توافقنامه ها برای گشودن حریم هوایی به روی هواپیماهای اسرائیلی تقریبا راهبردی شده است.

این تحلیلگر عربستانی در ادامه ابراز کرد: دولت عربستان اکنون از تمام ارزش های عربی، ملی و اسلامی دست کشیده و در برابر تغییر و تحولاتی هستیم که از سی سال گذشته تاکنون بی سابقه بوده و تغییر بسیار خطرناک کنونی، بازگشت قدرت به منطق قبلیه ای است.

وی با اشاره به اینکه حکومت اکنون از تیم های بزرگ باستان شناسی دانشگاههای اروپایی و صهیونیستی به هدف کشف آثار یهودی در خیبر، نجران و دیگر مناطق میزبانی می کند، تاکید کرد: نمی دانیم چه اتفاقی خواهد افتاد اما موضوع از هم اکنون بویژه با سفر جرد کوشنر به عربستان، شروع به آشکار شدن کرده است.

العمری با اشاره به اینکه تنها اعلام علنی عادی سازی روابط بین دو طرف باقی مانده است، بیان کرد: به اعتقاد من اکنون در سایه نبود هیچ گونه مخالفتی در داخل، زمان اعلام عادی سازی روابط بسیار نزدیک شده است.

وی ادامه داد:از جمله نشانه های عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی، اعمال محدودیت بر فلسطینی های مقیم عربستان و اعمال هزنیه های گزاف مالی بر آنها به هدف محدود کردن قضیه فلسطین و وادار کردن آنها به خروج از عربستان است.

گفتنی است سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان با صدور فرمان سلطنتی، ۲۲ فوریه را «روز تاسیس» نام‌گذاری کرد تا شکل‌گیری نخستین حکومت سعودی در سال ۱۷۲۷ میلادی به همت محمد بن سعود، گرامی‌ داشته شود.

در فرمان پادشاهی عربستان با افتخار به ریشه‌های پایدار کشور و ارتباط نزدیک شهروندان با رهبران از زمان محمد بن سعود در سه قرن پیش و آغاز تاسیس آن در اواسط سال ۱۱۳۹ هجری قمری (۱۷۲۷میلادی) به عنوان اولین دولت سعودی اشاره شده است. حکومتی که تا سال ۱۲۳۳ هجری قمری (۱۸۱۸ میلادی) ادامه یافت.

این روز متفاوت با روز ملی پادشاهی سعودی است که ۲۳ سپتامبر هر سال گرامی‌داشته می‌شود.

خبر را در الرای الآخر ببینید

 Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا