خبر

تجربه ایران در دور زدن تحریم‌ها می‌تواند برای روسیه آموزنده باشد | جهان محتوا


به گزارش بخش بین الملل پایگاه خبری آنها، لوان گاگاریان، سفیر روسیه در ایران گفت: تجربه تهران در دور زدن تحریم ها می تواند در فدراسیون روسیه مفید و مورد نیاز باشد. وی افزود که کشورش در حال مذاکره با ایران این موضوع است.

به گزارش خبرگزاری رسمی روسیه «ریانوفسک»، این دیپلمات روس با بیان اینکه «مدت‌ها است که رایزنی‌ها با شرکای ایرانی درباره تحریم‌های غرب ادامه دارد»، افزود: آنها – به قول خودشان – استاد دور زدن تحریم‌های غرب شده‌اند. تحریم های غیرقانونی غرب».

بر اساس این گزارش، کرملین پیشتر اعلام کرده بود که روسیه و ایران فرصتی برای همکاری به گونه ای دارند که تاثیر تحریم ها را کاهش دهد. مسکو همچنین اعلام کرد که برای روابط با تهران ارزش قائل است و روسای جمهور دو کشور در تماس دائمی هستند.

خبرگزاری ریانووستی پیشتر در تحلیلی همزمان با سفر اخیر پوتین به تهران نوشته بود که دو کشور ایران و روسیه آماده مشارکت راهبردی هستند و مسکو می تواند برای شکل دادن به هویت خود بدون اتکا به غرب از تهران درس بگیرد.

در حالی که بسیاری از تحلیلگران سفر رئیس جمهور روسیه به ایران را نشان از عمق روابط راهبردی تهران و مسکو و تقویت جبهه ضد آمریکایی خواندند، سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به این سفر، آن را برجسته کرد و تلاش کرد آن را با آی تی. جنگ در اوکراین. وی با اشاره به این موضوع مدعی شد که سفر ولادیمیر پوتین به تهران نشان دهنده انزوای سیاسی مسکو و ناتوانی روسیه در پاسخگویی به نیازهای جنگ اوکراین است.

سخنگوی کاخ سفید در ادامه ادعاهای خود گفت: پوتین اکنون منزوی شده و به ایران نیاز دارد. ما مشتاق تشدید تحریم ها علیه روسیه هستیم و در مرحله بعدی افراد و نهادهای بیشتری را شامل می شود.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در دیدار با آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران، پیش از دیدار سه‌جانبه با حضور رئیس‌جمهور ترکیه در تهران، روز سه‌شنبه ۷ تیرماه، از حضور وی در سرزمین مهمان‌پذیر ایران ابراز خرسندی کرد. و از افزایش همکاری های دو کشور در زمینه های مختلف به ویژه در حوزه امنیت بین المللی خبر داد. آیت الله رئیسی در این دیدار همچنین با اشاره به تمایل دو کشور برای توسعه روابط دوجانبه گفت: پس از دیدار مسکو و عشق آباد روند همکاری ها رو به رشد است و باید این روند تقویت شود.

نتایج نظرسنجی اخیر مرکز تحلیل استراتژی‌ها و فناوری‌ها (CAST) از پورتال SuperJob نشان داد که بیش از نیمی از روس‌ها از تقویت روابط سیاسی با ایران حمایت می‌کنند و 50 درصد آنها خواهان توسعه ارتش و صنعت دفاعی هستند. همکاری با ایران بر اساس این نظرسنجی، 47 درصد روس ها مطالعه و استفاده از تجربه ایران را برای مقابله با فشارهای تحریم های غرب ضروری می دانند. همچنین 42 درصد روس ها ایران را کشور دوست می دانند.منبع

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا