خبر

تاکید مجدد ایران بر مخالفت با استفاده از تسلیحات شیمیایی – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، سفیر و معاون نمایندگی کشورمان در سازمان ملل در نشست شورای امنیت با موضوع سوریه گفت: ایران به عنوان قربانی اصلی سلاح‌های شیمیایی، بار دیگر مخالفت شدید خود را با استفاده از تسلیحات شیمیایی از سوی هر کسی، در هر مکان و تحت هر شرایطی ابراز می‌کند.

زهرا ارشادی ضمن ابراز نگرانی از تأثیرات جدی سیاسی کردن اجرای کنوانسیون بر اعتبار آن اظهارداشت: سازمان منع سلاح‌های شیمیایی نباید برای دستیابی به اهداف برخی کشورها با انگیزه سیاسی مورد سوءاستفاده قرار گیرد. در چند سال گذشته، سوریه چنین تلاش‌هایی را از سوی برخی کشورهای عضو تجربه کرده است. ایران از همکاری مداوم سوریه با سازمان منع سلاح‌های شیمیایی، از جمله ارائه گزارش نود و هشتم آن در ۱۷ ژانویه ۲۰۲۲ در رابطه با انهدام سلاح‌های شیمیایی و تأسیسات تولید مرتبط در قلمرو آن استقبال می‌کند.

وی افزود: جلسات شورای امنیت در مورد پرونده شیمیایی سوریه نباید به تکرار مواضع کشورهای عضو و بحث در مورد ادعاهای بی اساس اختصاص یابد، در حالیکه دولت سوریه پیشرفت قابل توجهی در اجرای تعهدات خود بر اساس کنوانسیون داشته است. بنابراین، عاقلانه است که شورا تصمیم به برگزاری جلسات ماهانه برای بحث در مورد پرونده شیمیایی سوریه را دوباره بررسی کند. چنین جلساتی به جای دستیابی به اهداف کنوانسیون، اعتبار کنوانسیون و سازمان را تضعیف می‌کند. فقط با انهدام و از بین بردن کامل همه سلاح‌های شیمیایی در سطح جهان و اجرای تمام اقدامات ضروری برای اطمینان از عدم ایجاد چنین سلاح‌هایی می‌توان مطمئن بود که دیگر از سلاح‌های شیمیایی استفاده نخواهد شد. این هدف هنوز محقق نشده است، زیرا ایالات متحده به عنوان تنها کشور عضو دارنده این سلاح‌ها، به تعهدات خود در مورد مهلت تمدید شده نهایی برای انهدام سلاح‌های شیمیایی عمل نمی‌کند.

ارشادی تصریح کرد: مانع دیگر؛ عدم جهانی بودن کنوانسیون است. برای رسیدن به این هدف بزرگ، رژیم اسرائیل باید به سرعت و بدون قید و شرط به کنوانسیون ملحق شود.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا