خبر

تاکید حضرت آیت الله نوری همدانی بر لزوم طبقه بندی طلاب


شفقنا- حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی بر طبقه بندی طلاب در زمینه های مختلف علمی تاکید کردند.

به گزارش خبرنگار شفقنا، مرجع تقلید شیعیان در بیست و سومین همایش کتاب سال حوزه که در مدرسه علمیه معصومیه قم برگزار شد، اظهار داشتند: پژوهشگران محترم ناچار بایستی از افرادی که تحت نظر شما کار می کنند طبقه بندی شود و این مساله مهمی در حوزه های علمیه است.

ایشان با بیان اینکه خداوند فرهنگ ها و درک ها را متفاوت آفریده است، گفتند: یک نفر نمی تواند در همه حوزه ها متخصص باشد مگر اینکه دارای نبوغ باشند. لذا شناخت ذوق و استعداد افرادی که زیرنظر اساتید پژوهشگر کار می کنند، مهم است.

آیت الله نوری همدانی با بیان اینکه این کار در حوزه های علمیه مهم مسبوق به سابقه بوده است، بیان داشتند: بعد از حمله مغول، حلّه حوزه مهم شیعیان بوده است لذا خواجه نصیرالدین طوسی عازم این مرکز علمی شیعه می شود. در آن زمان، علمای بزرگی بودند اما علامه حلی می فرماید: «ما این شیخ (خواجه نصیرالدین طوسی) را افضل می دانیم». عالم بسیار والای آن زمان، مرحوم محقق بوده است و خواجه نصیرالدین طوسی در درس محقق شرکت می کرد. بسیاری، خواجه را نشناختند اما برخی او را شناختند. درس مرحوم محقق تمام شد. ایشان نزد خواجه نصیر آمد. خواجه پرسید: کدامیک از اینها در علم افضل هستند؟ محقق فرمود: همه اینها باسواد هستند. اگر بعضی در یک طبقه ای بالاتر باشند، برخی در طبقه ای دیگر بالاتر می باشند. بالاخره در بین اینها دو نفر را معرفی کرد که یکی پدر علامه حلی بود. مرحوم محقق، فضایی را نشان می دهد که طبقه بندی در حوزه حلّه حاکم است و افراد، متبحر و متمحض هستند.

ایشان تصریح کردند: شما باید افراد را با تفاوت هایی که از نظر درک و ذوق و استعداد دارند بشناسید و آنها را هدایت کنید تا تبحر پیدا کنند بنابراین، طبقه بندی علمی افراد مساله بسیار مهمی است.

مرجع تقلید شیعیان با مهم ارزیابی کردن ادبیات گفتند: افراد بسیاری چندسال است که درس خارج می خوانند اما کتاب جلوی آنها می گذاریم، ادبیاتشان ضعیف است درحالیکه ادبیات، پله اول است. اگر کسی ادبیات او کامل نباشد، 50 سال هم درس بخواند، فرد محققی نخواهد شد.

ایشان بر توجه حوزه به مسائل روز جامعه و جهان تاکید کرد و افزودند: مطالب روز در دنیا زیاد است، هم دشمنانی داریم که با اسلام مخالفند و هم دوستان علاقمندی داریم. بنابراین باید به مسائل روز توجه کنیم، نشریاتی داشته باشیم و از افرادی در تهیه این نشریات استفاده کنیم که در مطالب روز ورزیده باشند. کار شما بسیار بسیار مهم است و توفیق شما را از خداوند متعال خواستاریم.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا