خبر

تانک‌هایی که آلمان و آمریکا به اوکراین می‌فرستند چه ویژگی‌هایی دارند+فیلم | جهان محتوا


گرگ و میش ما – اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، عصر سه شنبه با ارسال تانک موافقت کرد.لئوپارد 2A4 “به اوکراین. همزمان با دریافت این مجوز از دولت آلمان، مقامات آمریکایی به خبرگزاری فرانسه گفتند که قصد خرید تانک های آبرامز برای ارسال به اوکراین را دارند. نروژ همچنین اعلام کرد که در حال بررسی ارسال 8 تانک لئوپارد به اوکراین است. از 36 موردی که دارد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، شبکه الجزیره در گزارشی به بررسی ویژگی های «تانک ها» پرداخته است.Leopard 2A4″ و «آبرامز» و مقایسه این دو سلاح.

الجزیره در این باره نوشت: تانک های “لئوپارد 2” آلمان و “ام 1 آبرامز” آمریکایی از جمله قدرتمندترین و سنگین ترین سلاح های میدانی هستند که اوکراین امیدوار است از متحدان غربی خود برای ایجاد تغییری قاطع در روند جنگ با روسیه به دست آورد.

در حالی که انگلیس اعلام کرد 14 تانک چلنجر 2 را به کیف تحویل خواهد داد، آلمان نیز پس از چندین هفته فشار از سوی کشورهای ناتو اعلام کرد.Leopard 2A4″ خود وی که هم اکنون در ارتش این کشور مشغول به خدمت است به اوکراین اعزام می شود. این در حالی بود که آلمانی ها اطمینان دادند تا زمانی که آمریکا تانک های آبرامز را به اوکراین اهدا نکند، این کشور تانک های لئوپارد را برای جنگ با روسیه اعزام نخواهد کرد.

از سوی دیگر آمریکایی ها بارها به رسانه ها گفته اند که تصمیمی برای ارسال تانک های آبرامز به اوکراین ندارند.لوید آستین وزیر دفاع آمریکا به سی ان ان گفت که دلیل مخالفت با ارسال تانک های آبرامز به اوکراین نیاز به مشکلات لجستیکی است: برای آموزش نیروهای اوکراینی، هزینه های بالای خدمات و نگهداری و عدم انطباق با محیط درگیری به مدت طولانی پیش می رود. همچنین این مخازن با سوخت جت کار می کنند در حالی که سوخت تانک لئوپارد آلمانی سوخت دیزل است.

در هر صورت، در جریان رایزنی های انجام شده، دو کشور تصمیم گرفتند این سلاح ها را به اوکراین ارسال کنند.

در همین رابطه، مجله «بیزینس اینسایدر» می نویسد که اگر اوکراین تانک های لئوپارد، آبرازم و چلنجر 2 را در اختیار بگیرد، می تواند خطوط دفاعی روسیه را بشکند.

نیوزویک در گزارشی به ویژگی های فنی و توانایی های رزمی دو تانک لئوپارد آلمانی و آبرامز آمریکایی نیز پرداخته است که در ادامه می خوانید.

ساخته شده است

Leopard 2A6″

لئوپارد 2 آلمان برای اولین بار در سال 1979 وارد خدمت شد و از آن زمان تاکنون 3600 نسخه از آن ساخته شده است. این تانک در زمره بهترین ها در جهان به حساب می آید و سازنده آن را «ترکیبی عالی از حفاظت، تحرک، قدرت مانور و قدرت آتش» توصیف می کند. شرح داده شده است

این تانک توسط Krauss-Maffei طراحی شده است. توپخانه آن توسط راین متال و موتور آن توسط MTU Friedrichshafen ساخته شده است.

پلنگ در سه کشور دیگر تحت لیسانس آلمان تولید می شود. این تانک آلمانی در 21 کشور دیگر که اکثر آنها عضو ناتو هستند در خدمت است و نسخه Leopard 2A4 بیشترین تولید را دارد و آخرین نسخه Leopard 2A7 + است. تانک لئوپارد 2 در جنگ افغانستان و همچنین سوریه پس از بحران 2011 مورد استفاده قرار گرفت.

آبرامز

تانک آبرامز در سال 1980 وارد خدمت شد و از آن زمان تاکنون 10700 دستگاه از انواع مختلف تولید شده است. این تانک ساخت شرکت کرایسلر دیفنس است.

آبرامز در جنگ های خلیج فارس، افغانستان، عراق و یمن استفاده شده است. همچنین 9 کشور دیگر نیز از تانک آبرامز استفاده می کنند، در حالی که ارتش ایالات متحده آخرین نسخه M1A2 SEP را دارد. به گزارش Business Insider، نسخه جدیدی به نام Abrams X با تعداد کارکنان کمتر و مجهز به فناوری هوش مصنوعی در حال توسعه است.

چابکی و تسلیحات

Leopard 2A6″

وزن تانک لئوپارد 2 در هنگام تجهیز برای رزم 52 تن و در هنگام نبرد 55 تن وزن دارد و حداکثر سرعت آن نزدیک به 68 کیلومتر در ساعت است.

موتور آن 1500 اسب بخار است و اگر باک آن پر از گازوئیل باشد می تواند حدود 280 کیلومتر را طی کند. لئوپارد آلمانی یک تیم 4 نفره از جمله فرمانده تانک را در خود جای می دهد.

آبرامز

نسخه M1 ASEP تانک آبرامز نیز دارای حداکثر سرعت 68 کیلومتر بر ساعت و وزن بین 69.5 تا 73.3 تن است. قدرت موتور آن 1500 اسب بخار است.

این تانک در آمریکا با سوخت جت کار می کند و حداکثر برد آن در حدود 425 کیلومتر است. هواپیمای آبرامز آمریکایی 9 تیم 4 نفره از جمله فرمانده تانک را در خود جای می دهد.

یک تانک آبرامز آمریکایی در کنار یک تانک لئوپارد اسپانیایی در حین تمرین آموزشی در لتونی

سپر و حفاظت

Leopard 2A6″

نسخه پلنگ 2A4 با مخلوطی از فولاد کمیاب فلزی و تنگستن زره پوش شده است. در نسخه های دیگر از مواد دیگری از جمله تیتانیوم برای محافظت بیشتر استفاده شده است. این تانک توانست در زمان جنگ افغانستان توانایی خوبی برای نجات جان مسافران خود از خود نشان دهد. اگر چه ارتش ترکیه تعدادی از آنها را در جریان عملیات خود در سوریه بر اثر حملات موشکی و خمپاره ای از دست داد.

آبرامز

مواد مورد استفاده برای محافظت از نسخه M1ASEB تانک آبرامز شامل اورانیوم ضعیف شده در بدنه و برجک است. در قسمت های دیگر سیستم های حفاظتی دیگری از جمله سیستم های ضد انفجار وجود دارد.

تاکنون گزارشی از خسارت وارده گزارش نشده است نسخه های جدیدتر تانک های آبرامز صادر شده به کشورهای دیگر هنوز عرضه نشده اند. اما منابع خبری گزارش دادند که برخی از نسخه های کمتر مدرن شده این تانک در عراق و عربستان منهدم شده است.منبع

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا