آموزشی

به جای تلاش برای تغییر وضعیت، نگرشتان را عوض کنید


حتما موقعیت‌ها و شرایط خاصی در زندگی شما وجود دارد که مایل به ایجاد تغییر در آن‌ها هستید. اغلب این تغییرات بسیار ساده هستند؛ اما معمولا اجازه می‌دهیم تنبلی، ترس یا عوامل دیگر مانع از انجام این‌گونه تغییرات شوند. به‌عنوان‌ مثال ممکن است بگویید که شما به مطالعه علاقه زیادی دارید؛ اما هیچ‌گاه برای این کار فرصت پیدا نمی‌کنید و شرایطش را ندارید. این تفکر اشتباه است؛ شما با یک تغییر کوچک در برنامه‌ روزمره‌ خود می‌توانید این مشکل را برطرف کنید. برای مثال می‌توانید هنگام صرف صبحانه، نیم ساعت را به مطالعه اختصاص دهید یا نیم ساعت از زمان تماشای تلویزیون کم کنید و به مطالعه کتاب موردعلاقه‌تان بپردازید. این را باید بدانید که اکثر تغییراتی که در زندگی به آن‌ها نیاز دارید، بسیار سطحی، ساده و در‌دسترس هستند؛ اما نوع تفکر ما نسبت به این مسائل، آن‌ها را پیچیده نشان می‌دهد.

آیا می‌خواهید یک‌ زبان خارجی یاد بگیرید؟ دو بار در هفته شنا کنید یا اتاق خود را مرتب کنید؟ اما هرگونه که فکر می‌کنید زمان لازم را برای انجام این کارها ندارید؟ اگر پاسختان منفی است باید به شما بگویم که شما نمی‌توانید فرصت کافی برای انجام این‌گونه کارها بیابید؛ زیرا آن‌ها را در اولویت قرار نمی‌دهید و ترجیح می‌دهید بدون تحمل هیچ‌گونه سختی، روز خود را سپری کنید. شما باید تمرین کنید تا بتوانید این‌گونه شرایط را تغییر دهید.

گاهی‌اوقات هم انسان قادر به تغییر شرایط زندگی خود نمی‌باشد؛ در این‌گونه مواقع اگر نمی‌توانید وضعیت را تغییر دهید، آن را بپذیرید و یاد بگیرید که چگونه با آن زندگی کنید. قطعا این کار قدرت درونی شما را افزایش خواهد داد.

شما ممکن است از وضعیتی که دارید و افرادی که با آن‌ها در ارتباط هستید، ناراضی باشید یا از آن‌ها انتقاد کنید؛ اما این گله و شکایت به تغییر وضعیت شما کمک نخواهد کرد و فقط باعث افزایش درد و رنج شما خواهد شد.

انسان همیشه نمی‌تواند موقعیت و شرایط زندگی خود را تغییر دهد؛ اما می‌تواند نگرش خود را نسبت به این‌گونه شرایط تغییر دهد تا تحمل اوضاع برایش راحت‌تر شود. تغییر شرایط و عوامل خارجی همیشه امکان‌پذیر نمی‌باشد؛ اما تغییر نگرش شما در هر زمانی امکان‌پذیر است. سعی کنید این جمله را بارها بخوانید و به‌خوبی به خاطر بسپارید.

به‌جای غم و اندوه می‌توانید یاد بگیرید که آرامش داشته باشید، شرایط را بپذیرید و با آن مبارزه نکنید تا کارها را بیش از این برای خودتان سخت نکنید. شما باید یاد بگیرید که مسائلی که شما را آزار می‌دهند نادیده بگیرید و روی چیزهایی که باعث آرامش و پیشرفت شما می‌شوند تمرکز کنید.

آیا افرادی وجود دارند که نمی‌توانید در محل کار خود آن‌ها را تحمل‌کنید؟ آیا همسایگان خود را دوست ندارید؟ آیا رئیس پر‌توقعی دارید؟ باوجوداین شرایط آیا انتخاب شما این است که شغل خود را ترک کنید و منزلتان را عوض کنید؟ گاهی اوقات پذیرش وضعیت ممکن است شما را ناراحت کند و وضعیت رنج‌آوری برایتان رقم بزند. شرایط مختلف می‌تواند حاوی درس‌هایی باشد که شما باید از زندگی بیاموزید و هنگامی‌که درستان را به‌خوبی آموختید، شرایط برای شما تغییر می‌کند. اگر قبول کنید که نمی‌توانید شرایط را تغییر دهید، مدارا کردن با آن را بیاموزید و بتوانید با آن زندگی کنید، سختی شرایط برایتان تمام خواهد شد. هنگامی‌که شما چنین چیزی را قبول می‌کنید، میزان زیادی در انرژی و زمان خود صرفه‌جویی می‌کنید و به‌جای اینکه بنشینید و به شرایط سختی که درگیر آن هستید و نمی‌توانید تغییری در آن ایجاد کنید، بیندیشید؛ می‌توانید زمان خود را به کارهای بهتر اختصاص دهید.

هرگاه این مسئله را درک کنید و آن را به‌کار گیرید، به طرز معجزه‌آسایی همه‌چیز شروع به تغییر می‌کند. شاید بعضی از افراد این‌گونه تصور کنند که کنار آمدن با شرایط به معنی رها کردن اوضاع به حال خود است؛ اما این حرف اشتباه است. برای اینکه بتوانید خود را با محیط وفق دهید، باید شرایطی را که نمی‌توانید تغییر دهید بپذیرید تا چیزی مانع پیشرفت شما نشود.

اگر شما یکی از همکاران خود را دوست ندارید و از او خوشتان نمی‌آید؛ نیازنیست که شغل خود را ترک کنید یا با خشم و خشونت با او روبه‌رو شوید؛ فقط کافی است که کمی تواضع و صبر را تمرین کنید و سعی کنید او را نادیده بگیرید.

فرض کنید هوای بیرون به‌شدت بارانی است، اما شما باید به‌موقع سرکارتان حاضر شوید؛ آیا می‌خواهید به جنگ آب‌وهوا بروید و آسمان را آفتابی کنید یا تصمیم می‌گیرید در خانه بنشینید و از اوضاع موجود شکایت کنید؟ بهترین کار این است که یک‌ بارانی بپوشید و با یک چتر، شرایط را به نفع خود تغییر دهید. قطعا شما قادر به آفتابی کردن هوا نیستید؛ اما می‌توانید به‌راحتی خود را با شرایط وفق دهید. این را بدانید که تغییر نگرش، تغییر یک زندگی است و اگر می‌خواهید سرنوشت خود را تغییر دهید؛ باید اول نگرش خود را تغییر دهید.

اگر چیزی را دوست ندارید، آن را تغییر دهید؛ اگر نمی‌توانید آن را تغییر دهید، نگرش خود را تغییر دهید

گاهی‌اوقات هنگامی‌که شما نگرش خود را نسبت به مردم عوض می‌کنید و شرایط آن‌ها را درک می‌کنید، برای آن‌ها ناراحت می‌شوید و از رنج آن‌ها رنج می‌کشید. هنگامی‌که نگرش خود را عوض می‌کنید، احساستان بهتر می‌شود، شاد می‌شوید و می‌توانید فرصت‌های مناسب را شناسایی کنید. در بسیاری از موارد، شرایطی که تا آن لحظه قادر به تغییر آن نبوده‌اید، شروع به تغییر می‌کند.

هنگامی‌که در شرایط سخت قرار گرفتید، ابتدا به واکنش‌هایی که می‌توانید از خود بروز دهید فکر کنید. هرگز خودتان را سرزنش نکنید و به جلو گام بردارید. باید در نظر بگیرید که در این شرایط آیا می‌توانید نگرش خود را عوض کنید؟ آیا می‌توانید یک موقعیت منفی دیگر را به یک وضعیت مثبت تبدیل کنید؟ این کار نه‌تنها تاثیرات منفی شرایط موجود را از بین می‌برد؛ بلکه موجی از امید برایتان به ارمغان می‌آورد. با تغییر نگرش، درست مانند یک معجزه، شرایط هم شروع به تغییر می‌کند.

پیشرفت بدون تغییر غیرممکن است و کسانی که نمی‌توانند ذهنشان را تغییر دهند، نمی‌توانند هیچ‌چیز دیگر را تغییر دهند.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا