خبر

بزرگترین باتری لیتیوم یونی جهان ذوب شد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، بزرگترین باتری لیتیوم یونی جهان در یک واحد ذخیره انرژی متعلق به شرکت «ویسترا انرژی» در «ماس لندینگ» ایالت کالیفرنیا قرار دارد. این باکتری با وجود قابلیت ذخیره انرژی بالا با یک چالش روبرو است و با آتش سوزی روبرو می شود.

هفته گذشته و در ۱۳ فوریه ۲۰۲۲ میلادی، این واحد با دومین رویداد ذوب شدگی در ۵ ماه اخیر مواجه شد. در همین راستا ۴ خودروی آتش نشانی وارد سایت شرکت شدند. اما آتش سوزی قبل از ورود آتش نشانان توسط سیستم اطفا حریق واحد خاموش شده بود.

در این رویداد هیچ شعله آتشی وجود نداشت اما ۱۰ پک باتری لیتیوم یونی ذوب شده بودند. شرکت ویسترا در بیانیه ای اعلام کرد: در اواخر روز ۱۳ فوریه سیستم ایمنی پس از ردیابی یک اختلال در ساختمان فاز دوی ۱۰۰ مگاواتی فعال شد. این واحد طبق پروتکل ها برای حفظ ایمنی با واحد آتش نشانی تماس برقرار می کند. البته سیستم ساختمان آتش سوزی را بدون کمک خارجی خاموش کرد. هیچ یک از پرسنل در این رویداد زخمی نشدند.

آتش سوزی قبلی در ماه سپتامبر اتفاق افتاد و سبب شد سیستم آبپاشی خودکار روشن شود. در نتیجه حدود ۷ هزار باتری دچار آسیب شدند. چنین رویدادهایی میزان حساسیت سیستم های باتری را نشان می دهد.

باتری های لیتیوم یونی نه تنها به سرعت دچار احتراق می شوند، بلکه آتش سوزی هایی به وجود می آورند که خاموش کردن آنها کار سختی است زیرا در این فرایند آب کارساز نیست.

ویسترا اعلام کرده تحقیقات بیشتری درباره آتش سوزی جدید انجام می دهد. در بیانیه شرکت آمده است: هم اکنون تحقیقی درباره عامل فعال شدن سیستم ایمنی درحال انجام است. هرچند این تحقیق در مراحل اولیه است، اما فقط می دانیم سیستم اطفا حریم مبتنی بر آب، فعال شد و آب به برخی از باتری ها رسید. شواهد اولیه حاکی از آن است که شلنگ آب دچار نشتی بود و برخی باتری ها دچار اتصالی شدند و در نتیجه در ساختمان دود به وجود آمد. مشابه این رویداد در ماه سپتامبر در فاز یک ۳۰۰ مگاواتی اتفاق افتاده بود.

در حال حاضر واحد مذکور تعطیل می ماند تا هنگام تحقیق درباره دلیل آتش سوزی از رویدادهای مشابه جلوگیری شود.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا