خبر

بدهی خارجی روسیه در سایه تحریم‌ها چقدر شده است؟ | جهان محتوا


شفقنا- در گزارشی از عملکرد بودجه روسیه طی ۹ ماهه سال جاری، بدهی خارجی این کشور در اول اکتبر بالغ بر ۵۶.۵۹ میلیارد دلار بوده است.

به گزارش پایگاه اینترنتی شفقنا به نقل از آرتی عربی، بر اساس این گزارش، بدهی خارجی روسیه که در اول ژانویه 2022 بالغ بر 59 میلیارد و 702 میلیون دلار بوده، با 5.2 درصد کاهش به 56.59 میلیارد دلار رسیده است.

بدهی خارجی روسیه 311.3 میلیون یا 5.2 درصد در 9 ماه نخست سال جاری کاهش یافته است.

بر اساس ارزش روبل، بدهی خارجی روسیه از ابتدای سال جاری تا کنون 26.7 درصد کاهش یافته و در اول اکتبر 2022 به 3.249 تریلیون روبل رسیده است.

دلار آمریکا نقش غالب در تجارت دارد، اگرچه انحصاری نیست، زیرا بیش از نیمی از تجارت جهانی با ارزهای دیگر انجام می شود، یورو نقش مهمی را ایفا می کند و سهم یوان چین افزایش می یابد.

اما همچنان دلار با سهم 40 درصدی در مبادلات کالایی پرمصرف ترین ارز در تجارت بین الملل است و البته استفاده گسترده از دلار در تجارت بین الملل دلیل مهم دیگری نیز دارد و آن این است که نظام تجارت جهانی از درجه بالایی برخوردار است. همکاری با بسیاری از اقتصادهای بزرگ از جمله چین، آلمان، ژاپن و روسیه دارای موازنه منفی و عدم تعادل است. زیرا این اقتصادها در مقایسه با مصرف داخلی خود سطح تولید بالاتری دارند و همواره مجبور به صادرات مازاد تولید خود هستند. بنابراین آنها همیشه به مازاد تجاری بالایی نیاز دارند تا موتور اقتصاد خود را متوقف کنند.

آمریکا مایل و قادر است به خارجی ها اجازه دهد بدون محدودیت به دارایی های داخلی دسترسی داشته باشند. به عبارت دیگر، آمریکا بزرگترین اقتصاد با تمایل و توانایی برای کسری بودجه برای تامین نیاز کشورهای دارای درآمد خارجی مازاد برای خرید دارایی های خارجی است.

مجموع تعهدات مالی ایالات متحده به سایر نقاط جهان در حال حاضر بالغ بر 53 تریلیون دلار است.

(هر دلار آمریکا در 1 دسامبر 2022 برابر با 61 روبل بود)

این خبر را به زبان عربی آرتی ببینید.منبع

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا