خبر

اوکراین در مسیر برانگیختن فاجعه هسته ای در اروپا گام بر می دارد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | جهان محتوابه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیه ایلیوم، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: مسکو از آژانس بین المللی انرژی اتمی درخواست کمک و همکاری در رابطه با حملات پهپادی اوکراینی به نیروگاه اتمی «زاپروگیا» کرده و منتظر است. برای واکنش جامعه جهانی در این زمینه.

ماریا زاخارووا، سخنگوی این وزارتخانه روز پنجشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در مسکو گفت: «کیف تأسیسات هسته‌ای اوکراین را با حملات پهپادی در مسیر ایجاد یک فاجعه هسته‌ای در اروپا تهدید می‌کند».

وی ادامه داد: اقدامات تحریک آمیز مقامات کیف با هدف ایجاد تهدید علیه تاسیسات هسته ای همچنان ادامه دارد. در 18 جولای، نیروهای مسلح اوکراین با استفاده از یک پهپاد، به قلمرو نیروگاه هسته‌ای Zaporizhia، تأسیسات ذخیره سوخت هسته‌ای و مخازن خنک‌کننده راکتور حمله کردند. این امر هیچ آسیبی به تجهیزات نیروگاه وارد نکرد.

زاخارووا افزود: در 20 ژوئیه حملات پهپادی اوکراین به تاسیسات هسته ای تکرار شد. این موضوع تمرکز مقامات کیف را بر پایه گذاری یک فاجعه هسته ای، نه تنها در قلمرو خود، بلکه در سراسر اروپا تأیید می کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی روسیه خاطرنشان کرد که مسئولیت عواقب احتمالی چنین رفتاری از سوی رژیم کیف بر عهده اوکراین و کشورهایی است که از رژیم جنایتکار زلنسکی حمایت نظامی می کنند. مسئولین این جنایات و سایر جنایات باید شناسایی و پاسخگو باشند.

وی خاطرنشان کرد: امکان برگزاری نشست سران پنج قدرت بزرگ هسته ای هنوز مطرح نشده است اما به طور کامل منتفی نیست و زمانی که غرب به خود آمد امکان بازگشت به این موضوع وجود دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در پایان تاکید کرد: در ابتدای سال جاری که واشنگتن و بروکسل (ناتو) از صحبت درباره پیشنهادهای روسیه در زمینه تضمین های امنیتی خودداری کردند، مشخص شد که همکاران غربی ما به جای آن مسیر تقابل و درگیری را انتخاب کردند. از گفتگو

شایان ذکر است که ولادیمیر روگوف، یکی از اعضای هیئت رئیسه منطقه نظامی-مدنی زاپوریژیا دیروز چهارشنبه اعلام کرد که پهپادهای رزمی اوکراینی قصد حمله به نیروگاه هسته ای در این منطقه را داشتند. روگوف توضیح داد که نیروهای اوکراینی در این حمله از 3 پهپاد انتحاری برای بمباران این نیروگاه هسته ای که یکی از بزرگترین نیروگاه های هسته ای اروپا است استفاده کردند.منبع

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا