خبر

انتقال ۲۰۰ دانشجوی ایرانی مقیم اوکراین به کشور – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در گفتگوی تلویزیونی درباره وضعیت دانشجویان و ایرانیان مقیم اوکراین با توجه به بحران در این کشور، گفت: شرایط در اوکراین به طرز فوق‌العاده‌ای پیش می‌رود که در فاز اول و تا این لحظه تلاش کرده‌ایم، دانشجویان و ایرانیان مقیم را از شهرهای پرخطر دور کنیم. به دلیل شرایط حکومت نظامی امکان که در اوکراین وجود دارد، خارج کردن همه ایرانیان امروز وجود نداشت.

وی ادامه داد: فاز دوم، انتقال ایرانیان به مرزهای غربی اوکراین است که سفارت جمهوری اسلامی ایران تلاش کرد از طریق راه‌آهن و مسیرهای دیگر دانشجویان و ایرانیان مقیم را خارج کند، به طوری که ماشین‌ها و امکانات در اختیار دانشجویان و ایرانیان مقیم قرار گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تصریح کرد: وضعیت مرزهای لهستان و رومانی در شرایط خوبی نیست؛ ۸ تا ۱۰ کیلومتر صف ورود به لهستان است و گروه‌های دانشجویی از ظهر امروز وارد لهستان شدند که ۳۰ تن از آن‌ها در اقامتگاه‌هایی در لهستان اسکان داده شدند.

خطیب‌زاده با بیان اینکه با هماهنگی سفارت ایران در اوکراین بیش از ۲۰۰ دانشجوی ایرانی با قطار به مرزهای غربی انتقال داده شدند تا به کشور اعزام شوند، گفت: به دلیل وضعیت اضطراری و حکومت نظامی در «کی‌ف»، امکان اعزام بقیه دانشجویان و ایرانیان مقیم وجود ندارد و سفارت در محل‌های امن آن‌ها را اسکان داده، اطلاعیه‌ای برای آن‌ها صادر شده است تا بتوانند با سفارت تماس بگیرند.

وی با بیان اینکه به دلیل حکومت نظامی در «کی‌ف» امکان اعزام بقیه دانشجویان و ایرانیان مقیم نیست و سفارت در محل‌های امن آن‌ها را اسکان داده است، افزود: اطلاعیه‌ای برای آن‌ها نیز صادر شده تا بتوانند با سفارت در تماس باشند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تأکید کرد: اگر شمار ایرانی‌ها در صف‌های ورود به لهستان به تعداد قابل توجهی برسد فردا (یکشنبه) پرواز اختصاصی خواهد بود و جای نگرانی نیست افرادی که وارد لهستان، رومانی و مجارستان شده‌اند توسط سفارتخانه در حال اسکان هستند.

خطیب‌زاده اضافه کرد: تعداد کمی در «کی‌ف» باقی مانده‌اند و دیپلمات‌های ایرانی نیز برای عبور امن آن‌ها در این شهر باقی می‌مانند؛ الحمدالله تا این لحظه مشکلی گزارش نشده است، نگرانی‌هایی پراکنده‌ای وجود داشته که سعی شده مرتفع شود.

وی تصریح کرد: با سفارت اوکراین در تهران هم در تماس هستیم و از آنها خواستیم که عبور امن ایرانیان را مهیا کنند و تا اکنون مشکلی گزارش نشده و نگرانی پراکنده بوده که سعی کردیم آنها را رفع کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان خاطرنشان کرد: هر ایرانی در هر نقطه‌ای در مرز و شهرها مشکلی داشت می‌تواند با شماره‌های تماس مندرج در تارنمای وزارت امور خارجه و شبکه‌های اجتماعی تماس بگیرد، تلاش می‌شود در اسرع وقت انتقال آن‌ها انجام شود.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا