خبر

انتقاد نماینده قم به افزایش بودجه استان‌های نفت خیز و کاهش بودجه استان‌های غیر نفتی | جهان محتوا


شفقنا- احمد امیرآبادی نماینده مردم قم در شورای اسلامی در جلسه شورای برنامه ریزی استان از کاهش بودجه استان های غیرنفتی در سال ۱۴۰۲ انتقاد کرد.

به گزارش شفقنا، نماینده مردم قم در شورای اسلامی در چهاردهمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان با انتقاد از کاهش بودجه استان های غیرنفتی توسط دولت در سال 1402 شمسی، بر اصلاح آن تاکید کرد.

احمد امیرآبادی فراهانی در گفتگو با خبرنگار صداوسیما با بیان اینکه سالی که گذشت از نظر مالی و سایر اتفاقات سال سختی بود، گفت: به نظر می رسد در سال 1402 شاهد وضعیت بهتری باشیم چرا که اولویت سیاست خارجی است. از استاد دولت رئیسی با کشورهای همسایه همبستگی دارد.

رئیس مجلس گروه دوستی ایران و چین با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهور به چین و استقبال بی نظیر رئیس جمهور این کشور از آقای رئیسی گفت: پس از این سفر با وساطت چین صلح حاصل شد. این صلح بین ایران و عربستان سعودی ادامه خواهد داشت. همچنین شامل کشورهایی مانند بحرین، اردن و مصر می شود که روابط خود را با ما قطع کرده اند و مجلس نمایندگان نیز از همبستگی کشورها و کشورهای اسلامی استقبال می کند و این موضوع در قیمت دلار و ارزهای خارجی موثر خواهد بود.

نماینده مردم قم در شورای اسلامی همچنین به تقویت روابط اقتصادی ایران و چین اشاره کرد و افزود: شک نکنیم که چین در سال 2024 به اولین قدرت اقتصادی جهان تبدیل می‌شود و چیزی برای این کار دارد. در این زمینه می گویند این موضوع از نظر اقتصادی فرصت خوبی است تا بتوانیم در آنجا سرمایه گذاری خوبی داشته باشیم.

آقای امیرآبادی همچنین بدهی های دولت قبل به بانک مرکزی را در ایجاد تورم در سال 1401 موثر دانست و گفت: به زودی منابع ما در کره جنوبی آزاد می شود و این اتفاق و کارهای بزرگی که خواهد شد. انجام شده در منطقه کمک خوبی خواهد بود زیرا از حمایت ارزی برخوردار خواهد بود که در نهایت به نفع ملت ایران خواهد بود.

دبیر هیأت رئیسه مجلس همچنین به کل بودجه سال 1402 بدون کسری اشاره کرد و گفت: متأسفانه در اعمال این سهم، بودجه تملک دارایی های استان قم نسبت به سال گذشته 28 درصد کاهش یافت. و دلیلش این است که ما استان نفتی هستیم و ثروتمند نیستیم و سهم ما در بودجه نسبت به استان های نفت خیز کمتر در نظر گرفته می شود.

وی افزود: ما به این موضوع اعتراض کردیم و موضوع در حال پیگیری است، همچنین با دوستان شورای نگهبان صحبت کردیم تا جدول بودجه حذف شود و اجازه نمی دهیم بودجه استانداری کاهش پیدا کند زیرا در نهایت سازمان برنامه ریزی و بودجه باید از جاهای دیگر تامین شود.» آن را ذخیره کرده و در ردیف اول جدول بودجه قرار دهید وگرنه باید به لایحه دولت برگردیم.

امیر آبادی با اشاره به زیان 17 استان غیرنفتی از نظر تخصیص بودجه پس از موافقت با افزایش بودجه استان های نفتی در کشور گفت: استان های نفت خیز 100 یا 80 درصد افزایش بودجه دارند. . و بودجه استانداری های غیرنفتی بین 20 تا 58 درصد کاهش یافت. از جمله بودجه استان تهران 58 درصد کاهش یافت که اصلا قابل قبول نیست و به اعضای شورای نگهبان گفتیم که این تبعیض ناعادلانه است. ما اجازه نمی دهیم این اتفاق بیفتد زیرا این پیشنهاد برای استان قم مضر بود.

نماینده مردم قم در مجلس گفت: قطعا بودجه سال 1402 نسبت به سال 1401 افزایش می یابد و ما روی این موضوع حساس هستیم.

مهندس امیرآبادی در خاتمه با قدردانی از توان همدلی و همکاری نهادهای استان گفت: تایید می کنم که این وضعیت در سال های گذشته در خصوص بدهی های دولت و با این وضعیت بیت المال رخ داده است. و وزارت بانک مرکزی باید بار دیگر از توان بخش خصوصی برای سرمایه گذاری، رشد و توسعه استان استفاده کنیم. مدیران باید تلاش کنند تا از توان بخش خصوصی استفاده کنند و از همه ظرفیت های قانون در این زمینه استفاده کنند و ما نیز کمک خواهیم کرد.منبع

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا