خبر

القاصی: هیچ شخصی حق دخالت در رای و تصمیم نهایی قاضی را ندارد


شفقنا- رئیس کل دادگستری تهران با حضور در مجتمع قضایی کارکنان دولت از شعب و مراجع مختلف این حوزه قضایی بازدید به عمل آورد و در جریان فرآیند رسیدگی در شعب قرار گرفت.

به گزارش شفقنا به نقل از قوه قضاییه، علی القاصی‌مهر، رئیس کل دادگستری تهران ضمن بازدید از بخش‌های مختلف حوزه قضایی مجتمع قضایی کارکنان دولت از شعب حقوقی و کیفری و سایر مراجع مختلف این حوزه قضایی بازدید به عمل آورد و در جریان فرآیند رسیدگی به پرونده‌های مربوطه در این شعب قرار گرفت.

رئیس کل دادگستری استان تهران همچنین ضمن بازدید از شعب این مجتمع با برخی از مراجعان ملاقات و ضمن استماع مشکلات آن‌ها در خصوص پیگیری و رسیدگی به آن‌ها دستورات لازم را صادر کرد.

علی القاصی در نشستی با حضور قضات مجتمع قضایی کارکنان دولت و ستاد دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران بیان کرد: این مجتمع از حیث نوع، جنس و اصحاب پرونده تفاوت بسیاری با سایر مجتمع‌ها دارد و به طبع تصمیمات اتخاذ شده و آرا صادره نیز با سایر مراجع قضایی متفاوت است.

رئیس دادگستری استان تهران ضمن اشاره به ویژه بودن موقعیت این مجتمع افزود: در کل کشور یک مجتمع قضایی کارکنان دولت وجود دارد و این موضوع موجب صلاحیت انحصاری این مجتمع شده است. در واقع موضوعات مربوط به رسیدگی در این مجتمع بدون درنظر گرفتن محل جرم و یا صلاحیت محلی پرونده‌ها به این مرکز ارجاع داده می‌شود.

وی در توضیح تفاوت اصحاب پرونده در این مجتمع نیز تصریح کرد: متهمان این مجموعه قضایی از منظر جایگاه شغلی متفاوت و متمایز از دیگر اقشار جامعه هستند و در عین حال نوع و جنس اتهام این افراد نیز متفاوت است و غالب اتهامات و عناوین اتهامی این افراد نیز مربوط به مسئولیت‌های سازمانی و اداری می‌شود.

دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی چشم و گوش نظام جمهوری اسلامی محسوب می‌شوند

رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به نقش تلاش ضابطین در پرونده‌های قضایی مطروحه در این مجتمع قضایی عنوان کرد: دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی در بالاترین سطح نسبت به تخلفات و جرایمی که از سوی مقامات و مسئولان رخ می‌دهد، ورود پیدا می‌کنند و چشم و گوش نظام جمهوری اسلامی محسوب می‌شوند.

القاصی در ادامه به بیان اهمیت جایگاه قضات این مجتمع پرداخت و افزود: ضروری است قضاتی که در این جایگاه رای صادر می‌کنند از جهات مختلف برجسته و از ویژگی‌های ممتازی برخوردار باشند.

هیچ شخصی حق ندارد در در رای و تصمیم نهایی قاضی دخالت کند

وی با بیان ضرورت استقلال رای و نفوذ ناپذیری قاضی اظهار کرد: هیچ شخصی حق دخالت در رای و تصمیم نهایی قاضی را ندارد.
القاصی عنوان کرد: در فرایندهای قضایی، ضرورت دارد با انجام هماهنگی‌های لازم، ملاحظات اجتماعی، سیاست‌ها و رویکردهای دستگاه قضایی مورد نظر قرار گیرد و در تصمیم قضایی نیز رعایت عدل و انصاف شود.

در صدور حکم، رعایت انصاف و عدم دخالت حب و بغض بسیار ضروری است

رئیس کل دادگستری استان تهران بر لزوم اعمال پیوست به‌منظور تبیین جزئیات امر برای افکار عمومی گفت: در برخی موارد به دلیل حساسیت موضوع و لزوم اقناع عمومی نیاز به اطلاع رسانی است که ذهن جامعه پذیرای صدور حکمی در راستای تبرئه و یا مجازات متهمان باشد.

رئیس کل دادگستری استان تهران اظهار کرد: دقت و موشکافی از اصول مهم رسیدگی به پرونده‌های این مجتمع است. همچنین اشراف و تسلط علمی و اطلاعاتی نیز حساسیت جایگاه قضات را چند برابر میکند، زیرا رای صادره به نوعی آبروی قاضی مربوطه است.

وی در ادامه افزود: در صدور حکم و آرا نباید افراط و تفریط وجود داشته باشد. رعایت انصاف و عدم دخالت حب و بغض بسیار ضروری است. در واقع حکم قضات این مجتمع باید رویه ساز و متقن باشد.

در این نشست، یحیی جعفری رئیس کل محاکم تهران ضمن اشاره به مشکلات و مسائل موجود در ستاد دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران توضیحاتی را در مورد فعالیت‌های این ستاد ارائه داد.

وی با ارائه توضیحاتی در مورد فعالیت‌های این ستاد گفت: بازرسی‌های دوره‌ای از مجتمع‌ها، توزیع نیرو، بازدید از زندان‌ها و برنامه‌ریزی کلی محاکم نیز توسط این ستاد صورت می‌گیرد.

رئیس کل محاکم تهران افزود: در این ستاد جلساتی با موضوعات مختلف حقوقی و قضایی برگزار می‌شود که پس از بررسی‌ها و اخذ نظر کارشناسی سیاست گذاری‌ها و مکاتبات مربوطه صورت می‌گیرد. همچنین وضعیت عملکرد کل محاکم در این ستاد بررسی می‌شود.

وی افزود: در زمینه اجرای احکام نیز علی رغم فعال بودن با چالش‌هایی مانند کمبود کارشناس مواجه هستیم.

محمد ملایی، معاون قضایی و اجرایی رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران در ادامه این جلسه به ارائه آمار و اطلاعاتی درمورد عملکرد ۱۱ ماهه سال جاری در این مجتمع پرداخت.

گفتنی است در پایان این جلسه از برخی قضات نمونه این مجتمع نیز تقدیر به عمل آمد.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا