خبر

افغانستان، ميان دو لبه قيچي


شفقنا – روزنامه جمهوری اسلامی درسرمقاله خود با عنوان«افغانستان، ميان دو لبه قيچي» این گونه آورده است:

اخبار گرسنگي و فقر شديد در افغانستان، بشدت آزاردهنده است و قلب هر انساني را جريحه‌دار مي‌کند. ميليون‌ها کودک و زن و مرد سالخورده در معرض مرگ تدريجي قرار دارند، انواع بيماري‌ها به سراغ مردم آمده و شرايط بسيار سخت زندگي در سرماي شديد زمستان، زندگي را براي مردم افغانستان غيرممکن ساخته است.
اين وضعيت غيرقابل تحمل، نتيجه دو عامل مشخص است؛ اول حضور گروه طالبان در قدرت و دوم رفتار غيرانساني آمريکا با دارائي‌ها و اموال مردم افغانستان.
طالبان، يک گروه متحجر است که بهيچوجه با اداره کشور آشنائي ندارد و حقوق اوليه مردم را ناديده مي‌گيرد. اين گروه به دليل سوابق تروريستي و عملکرد ضدحقوق بشر تاکنون نتوانسته موافقت هيچ کشوري را براي به رسميت شناخته شدن به عنوان يک دولت جلب کند. همين امر موجب شده افغانستان در انزواي شديد قرار گيرد و در مدت قريب 6 ماهي که طالبان قدرت را در دست دارند، هر لحظه وضعيت معيشتي، بهداشتي و حقوق شهروندي مردم اين کشور سخت‌تر شود و هر روز گروه‌هاي زيادي از مردم آهنگ مهاجرت به کشورهاي ديگر نمايند.
دولت آمريکا نيز بعد از 20 سال حضور نظامي در افغانستان و امضاء توافق‌نامه با گروه تروريستي طالبان، اين کشور را در بدترين شرايط به دست کساني سپرد که از ابتدائي‌ترين اصول مديريت کشور بي‌خبرند و غير از زبان زور آنهم از لوله تفنگ با چيز ديگري آشنائي ندارند. دولت آمريکا با اين اقدام خود از يکطرف مشکل حضور پرهزينه خود در افغانستان را حل کرد و از طرف ديگر غده چرکيني را در اين کشور کاشت که مي‌تواند براي منطقه مشکل‌آفرين باشد و در عين حال اهداف استعماري آمريکا را دنبال کند و تحقق بخشد و اين، ظلم به مردم افغانستان و ملت‌هاي منطقه است.
اقدام خلاف و خائنانه ديگر آمريکا عليه افغانستان اينست که با پول‌هاي مردم اين کشور طبق ميل خود رفتار کرده است. جو بايدن، رئيس‌جمهور آمريکا از 7 ميليارد دلار پول متعلق به ملت افغانستان که در بانک‌هاي آمريکا موجود است، 3.5 ميليارد آن را به بهانه پرداخت خون‌بهاي قربانيان انفجار برج‌هاي دوقلوي نيويورک در 20 شهريور 1380 معروف به واقعه 11 سپتامبر مصادره کرده و 3.5 ميليارد دلار ديگر را براي هزينه شدن به نفع مردم افغانستان در نظر گرفته و دستور داده در بانک فدرال رزرو نيويورک نگهداري شود.
اين اقدام رئيس‌جمهور آمريکا در هر دو بخش، خلاف منافع مردم افغانستان است. ماجراي انفجار برج‌هاي دوقلو ربطي به مردم افغانستان ندارد و اقدام تروريست‌هائي است که خود آمريکا آنها را تأسيس کرد و هنوز هم از آنها حمايت مي‌کند. بنابراين، غرامت قربانيان اين انفجار را خود آمريکا بايد بپردازد نه مردم افغانستان. آن قسمت از پول‌هاي مسدودي نيز که قرار است به نفع مردم افغانستان هزينه شود، بايد به نمايندگان واقعي مردم اين کشور تحويل شود تا آنها هرچه زودتر مشکلات حاد کنوني اين مردم را که اکنون در فقر و تنگدستي دست و پا مي‌زنند و هر روز عده‌اي از کودکان و زنان و مردان سالخورده‌شان جان مي‌بازند حل کنند. سپردن اين پول به بانک فدرال رزرو نيویورک به معني بهره‌ بردن اين بانک از آن و مديريت آمريکائي‌ها در چگونگي مصرف کردن آن است که قطعاً با مصالح مردم افغانستان منطبق نيست. دولت آمريکا حق ندارد خود را قيّم مردم افغانستان بداند و درباره اموال آنها هر طور که مي‌خواهد تصميم بگيرد.
با توجه به وضعيتي که اکنون در افغانستان حاکم است، مردم اين کشور توسط يک قيچي در حال خرد شدن هستند که يک لبه آن گروه طالبان است و لبه ديگر آن آمريکا. اين ملت را فقط جبهه مقاومت ملي خودشان از اين قيچي خطرناک نجات خواهد داد، جبهه‌اي که در روزهاي اخير سربرآورده و گويا در بهار آينده قامت راست خواهد کرد.

خبر قبلیوزیر خارجه عمان عازم تهران شد
خبر بعدیبرگزاری مراسم بزرگداشت حضرت آیت‌الله صافی گلپایگانی در تهرانSource link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا