خبر

افزایش کیفیت و ایمنی ساختمان‌های کرمانشاه باید موردتوجه قرار گیرد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، بهمن امیری مقدم شامگاه چهارشنبه در نشست با رئیس و اعضای هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی استان کرمانشاه که در آستانه روز مهندس برگزار شد، اظهار کرد: پنجم اسفند ماه روز بزرگداشت خواجه نصرالدین طوسی و روز مهندس فرصتی است برای تقدیر و تشکر از تلاشگران و متخصصان عرصه توسعه، عمران و آبادانی که نقشی مهم و تأثیرگذار در عرصه‌های مختلف برعهده دارند.

وی افزود: مهندسان توانمند، متعهد و کوشا با قانون مداری، ضابطه پذیری، تعهد و عمل به استانداردها و بهره‌مندی از مهارت، تجربه، توانایی و قابلیت با سخت کوشی می‌توانند به پشتوانه دانش علمی در بهبود کیفیت ساخت و سازها در ابعاد مختلف نقش آفرینی مؤثر داشته باشند.

استاندار کرمانشاه انجام مطلوب وظایف و رسالت مهم سازمان نظام مهندسی و تلاشگران این عرصه را در صنعت ساخت و ساز، بهبود کیفیت، ایمنی و استحکام ساختمان‌ها بر اساس پشتوانه علمی و فنی موجود استان کرمانشاه و حضور ۱۴ هزار عضو یادآور شد و گفت: نظارت دقیق، مستمر و حضور مؤثر اعضای سازمان در فرآیند ساخت و ساز باید به صورت ویژه بررسی شود و اگر نظارت‌ها بر حوزه ساخت و ساز بیشتر شود باید در آینده شاهد بهبود کیفیت ساختمان‌ها در استان باشیم.

امیری مقدم با تأکید بر لزوم تعامل مؤثر و سازنده شهرداری‌ها و سازمان نظام مهندسی برای ارتقای کیفیت پروژه‌ها، گفت: زیباسازی، سیما، منظر و مبلمان شهری منوط به هماهنگی و اجرای مطلوب قوانین و استانداردها و بهره گیری از تفکر خلاقانه و نوآورانه با مشارکت مردم است و باید این همراهی و هم افزایی سازمان نظام مهندسی به عنوان نهاد نظارتی سبب ایجاد شهری زیبا، پیشبرد امور مدیریت شهری و تقویت ارائه خدمات به شهروندان شود.

وی تأکید کرد: حضور مهندسان ناظر در تمام مراحل ساخت و ساز ساختمان باید مؤثر باشد و حتماً سازمان نظام مهندسی گروه بازرسی ویژه بررسی عملکرد ناظرین را نیز فعال کند تا نظارت مجریان ذی صلاح در کنار مهندسان ناظر و برقراری ارتباط فنی سبب ارتقای کیفیت ساختمان‌ها شود که در واقع فعلاً در استان کرمانشاه مطلوب نیست.

استاندار کرمانشاه بی توجهی یا نادیده گرفتن استانداردهای ساخت و ساز را سبب پیامدهای نامطلوب در آینده دانست و تصریح کرد: باید با ناظرین خاطی که در راستای کاهش خطرات ناشی از سوانح طبیعی و حوادث غیرمترقبه و رعایت استانداردها قصور دارند، برخورد شود و در زمینه بهبود مدیریت و نظارت بر ساخت و سازها با بهره‌گیری از نیروهای متخصص در کلیه سطوح گام برداریم.

امیری مقدم بر ترویج و گسترش فعالیت‌های آموزشی نظام مهندسی استان کرمانشاه برای ارتقای دانش مهندسان و بروز رسانی دانش و مهارت آنان تأکید کرد و گفت: مقوله آموزش و به روز رسانی دانش فنی اعضای سازمان‌های نظام مهندسی و بررسی و نظارت دقیق طرح‌های ارائه شده ساختمان‌ها توسط جامعه مهندسی بر اساس تغییرات روز باید توسعه و گسترش پیدا کند.

وی بیان کرد: هر چند سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمانشاه به‌طور مداوم در راستای افزایش ارتقای کیفی ساخت و سازها گام برداشته است اما استانداردها و تکنولوژی‌های ساخت و ساز نیز همواره در حال تغییر و بهبود است و باید با برگزاری دوره‌های آموزشی مستمر آخرین الزامات و استانداردها حوزه ساخت و ساز به ناظرین و اعضا آموزش داده شود.

استاندار کرمانشاه کمک به ارتقای کیفیت طرح‌های ساختمانی، عمرانی و شهرسازی در محدوده استان کرمانشاه را یکی از موارد مهم در هر یک از رشته‌های تخصصی هفتگانه در موضوع نظام شهری است و باید الزاماً از افراد دارای تخصص و متعهد استفاده کرد تا نظارت مؤثری بر اجرای کیفیت ساختمان از نظر فنی و نیز رعایت مقررات صورت گیرد.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا