خبر

افزایش بی‌سابقه قیمت مسکن در عراق؛ قیمت منزل در بغداد گران‌تر از استانبول و تهران


شفقنا- برای چهارمین ماه متوالی قیمت املاک مسکونی و تجاری در عراق به افزایش خود ادامه داده و طی هشت سال گذشته (پیش از حمله گروه تروریستی داعش به شمال و غرب عراق در سال 2014 میلادی) رقم بی‌سابقه‌ای را ثبت کرده است.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از العربی الجدید، در میانه نبود راهکارهای واقعی برای حل بحران مسکن، مقامات عراقی تاکید دارند که برای کاهش شدت این بحران به حدود دو میلیون واحد مسکونی نیاز است.

در این میان، بغداد، کربلای معلی، نجف اشرف، بصره، فلوجه، الرمادی و حله در صدر افزایش قیمت مسکن قرار دارند و ناظران با بیان اینکه بسیاری از این منازل گران‌تر از املاک موجود در شهرهایی نظیر استانبول، تهران و امّان است، معتقدند فارغ از وجود خدماتی نظیر آب و برق و شبکه فاضلاب و مسیرهای دسترسی، امنیت و ثبات اجتماعی نقشی پررنگ در ارزشگذاری املاک ایفا می کند.

میانگین قیمت مسکن در منطقه الکراده بغداد مثلا در سال 2015 میلادی 180 هزار دلار بود اما اکنون به بیش از 280 هزار دلار رسیده، این در حالی است که با توجه به قیمت هر متر برابر با 1200 تا 2000 دلار، قیمت برخی منازل و ساختمان‌های مسکونی در مناطق دیگر به دو میلیون دلار هم می رسد.

سازمان مرکزی آمار وابسته به وزارت برنامه‌ریزی عراق اخیرا بررسی میدانی از شماری از املاک و واحدهای مسکونی در این کشور انجام داده است که شمار آن به 4 میلیون و 520 هزار ساختمان و واحد مسکونی می‌رسد و آپارتمان حدود 23.9 درصد و خانه‌های ویلایی 76.1 درصد منازل و واحدهای مسکونی را تشکیل می دادند همچنین 70.2 درصد این املاک در مناطق شهری و 29.8 درصد در مناطق روستایی عراق قرار دارد.

در همین رابطه، «قائد العبیدی»، صاحب شرکت تجارت املاک و مستغلات به العربی الجدید گفت: تقاضای خرید منازل و اراضی مسکونی در بغداد و استان‌ها به شکل فزاینده رشد کرده است و منجر به افزایش بی سابقه قیمت املاک شده است.

العبیدی افزود: شهروندان شوع به سرمایه‌گذاری پول‌های خود در بخش املاک کرده‌اند زیرا نسبت به تغییر نرخ دینار در برابر دلار نگران هستند؛ امری که ارزش دارایی‌هایی نقدی آنها در بانک‌ها را تحت الشعاع قرار خواهد داد لذا گزینه موجود و پیش روی شهروندان خرید طلا یا املاک است که گزینه دوم به دلیل داشتن حاشیه سود بالا شاهد اقبال بیشتری است.

وی تاکید کرد: بغداد اکنون در حال رقابت با پایتخت‌های عربی و جهانی در گرانی قیمت مسکن و املاک است به طوری که قیمت یک منزل در اغلب مناطق بغداد و مشخصا در منطقه الکرخ به بیش از دو میلیون دلار می رسد.

از سوی دیگر، «عبدالرحمن المشهدانی»، کارشناس اقتصادی عراقی در گفت‌وگو با العربی الجدید تصریح کرد: ساخت مجتمع‌های مسکونی گران‌قیمت و خصوصی و نیز تحریم‌های وزارت خزانه‌داری امریکا علیه برخی شخصیت‌ها و شرکت‌ها، آنها را وادار به تغییر سرمایه‌گذاری و قاچاق ارز به خارج از کشور و انتقال آن به بخش مسکن کرده است زیرا می بینند که سرمایه‌گذاری در بخش مسکن سود بسیار بیشتری از سپرده‌گذاری در بانک‌ها عاید آنها می کند و همه اینها منجر به افزایش قیمت مسکن شده است.

در مقابل، «باسم انطوان»، پژوهشگر اقتصادی عراقی معتقد است که علت اقبال مردم به خرید املاک در عراق به خاطر کاهش قدرت خرید دینار و تلاش شهروندان برای حفظ سرمایه خود از طریق سرمایه‌گذاری در بازارهای طلا و ملک است.

انطوان به العربی الجدید گفت: بهترین راهکار حل این مشکل آن است که دولت بر فروش املاک و ساخت و ساز مسکن نظارت جدی داشته باشد و به سمت ساخت و ساز عمودی قدم بردارد زیرا منجر به بازگشت ارز از بازار مسکن و حفظ توازن در قیمت آن خواهد شد.

این خبر را در العربی الجدید ببینید.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا