خبر

اطلاعات نوشت: آینده روشن است


شفقنا- روزنامه اطلاعات در یادداشت سردبیر،علیرضا خانی با عنوان«آینده روشن است» این گونه آورده است:

برخلاف آنچه مدت‌هاست در فضای مجازی غیررسمی و حتی رسانه‌های اسم و رسم‌دار داخلی، آگاهانه یا ناآگاهانه در حال انتشار و ترویج است و آن، القاء نوعی یأس از آینده و تیرگی تصویر ماه‌ها و سالیان پیش‌روست، آینده کشوری چون ما بدون تردید روشن‌تر و بهتر از امروز خواهد بود.
مگر ممکن است مردمان سرزمین‌هایی که چیزی از منابع طبیعی ندارند، جغرافیای کوچک و بسته‌ای دارند، از نفت و گاز و منابع معدنی برخوردار نیستند، جمعیت تحصیلکرده و رشد‌‌یافته‌ای ندارند، از دریا و دشت و سرزمین چهار فصل محرومند، از صنعت و تکنولوژی و پیشرفت‌های روز بی‌بهره‌اند، آینده خود را روشن و توأم با امید و آرزو و شکوه و جلال ببینند و مردمان ایران با دریایی از امکانات مادی و خدادادی و نیروی انسانی متخصص و دانشمندان برجسته در پهنه کشور و سراسر گیتی، آینده‌ای جز روشنایی و امید در پیش‌رو داشته باشد؟

تردیدی نیست که رسالت نخبگان و روشنفکران، نقد رویه‌ها، سیاست‌های نادرست، کژی‌ها و انحرافات، چه از جانب حکمرانان و چه از جانب مردم است، اما این طبقه مرجع هرگز نباید این رسالت نقادی را با القاء یأس، ناامیدی و تاریک‌بینی همراه کند چون بزرگترین آسیبی که سرمایه‌های اجتماعی را به سمت نابودی و انحطاط می‌برد، یأس و سرخوردگی، به ویژه میان قشر جوان و نوجوان است. مدت‌های مدیدی است که متأثر از اخبار و وقایع سیاسی، فضاهای اطلاع‌رسانی مشحون از تحلیل‌های یأس‌محور و پیش‌بینی‌های عجیبی است که وقتی بدون هرگونه سوگیری آن‌را عمیقاً بررسی کنیم درمی‌یابیم که هیچ نسبتی با واقعیت جامعه ایران ندارد.

ایران فلات وسیعی است که بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار کیلومتر مربع بزرگی دارد.

ایران ۲۳ میلیون هکتار اراضی قابل کشت دارد که اکنون فقط ۲ر۷ میلیون هکتار آن کشت می‌شود. ایران ۴ میلیون هکتار جنگل و ۵۸۰۰ کیلومتر خط ساحلی دارد. فقط فعال‌کردن ظرفیت این خط ساحلی برای اداره اقتصاد کشور کافیست در حالی که ایران اکنون بزرگترین ذخایر نفت و گاز جهان را در اختیار دارد. ۱۵۴ میلیارد بشکه نفت قابل برداشت و ۴ر۳۳ هزار میلیارد متر مکعب گاز قابل برداشت ایران را به ثروتمندترین کشور جهان از حیث ذخایر انرژی تبدیل کرده است. ارزش ذخایر نفت و گاز کشور با نرخ‌‌های امروز بالغ بر ۲۰ هزار میلیارد دلار است. ایران قادر است فقط از میدان گازی پارس جنوبی سالانه بالغ بر یکصد میلیارد دلار درآمد کسب کند.

امسال سال تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین نامگذاری شده است. بیش از

۵ هزار شرکت دانش‌بنیان توسط جوانان دانشمند و متخصص کشور در حال فعالیت هستند که در کنار ۷۲ هزار واحد تولیدی ـ صنعتی فعال کشور کار می‌کنند. کشور تقریباً در همه زمینه‌های تولیدی، از صنایع‌دستی تا صنایع‌ «های‌تک» واحد‌های متعدد و متنوعی دارد.

اما مهم‌تر از همه این‌ها، نیروی انسانی کشور است. اساساً هیچ کشوری توسعه‌یافته نمی‌شود مگر آنکه به توسعه انسانی دست یابد. ایران امروز، ۸۶ میلیون نفر جمعیت دارد که نسبت به وسعت و امکانات زیستی جمعیت ایده‌آلی است. از این جمعیت بالغ بر ۷۰ درصد در گروه سنی ۱۵ تا ۶۵ ساله قرار دارند که جمعیت فعال محسوب می‌شوند. بالغ بر۹۱ درصد جمعیت کشور با سوادند و بیش از ۱۵ درصد جمعیت کشور تحصیلات دانشگاهی دارند که نزدیک به نیمی از آنها را زنان تشکیل می‌دهند.

جوانان متخصص و دانشمند ایرانی، هم‌اکنون در همه حوزه‌ها از نفت و گاز و پتروشیمی تا کشاورزی و دامداری و تا همه رشته‌های صنعتی، معادن، فلزات، تکنولوژی ارتباطات، فناوری‌های نو، نانو تکنولوژی، آلیاژهای جدید، پزشکی، مهندسی و هوا فضا در حال فعالیت و ابداعات و اختراعات جدیدند. این‌ها پیشرفت‌های شگفت‌انگیزی است. سالیانی است که مردم دیگر مردم مستشاران خارجی را در صنایع با تکنولوژی بالا نمی‌بینند. سالیانی است دیگر هیچ بیماری برای درمان نیازمند سفر به خارج نیست. سالیانی است که کارخانه‌های جدید از صفر تا ۱۰۰ توسط متخصصان و نخبگان داخلی تأسیس می‌شود… .

واضح است که کمبودها، کاستی‌ها و سوء‌مدیریت‌ها نیز هنوز بسیارند و نگارنده نیز در طول سال به نقد این کاستی‌ها و کژی‌ها می‌پردازد؛ اما این کمبود‌ها و کاستی‌ها و سوء‌مدیریت‌ها،هرگز به معنای نفی ظرفیت‌های بسیار بزرگ و شگفت‌آور بالفعل و بالقوه در کشور نیست. ایران سرزمینی کم‌نظیر و از بسیاری جهات، بی‌نظیر در دنیاست که با یک جهش بزرگ می‌تواند در زمره توسعه‌یافته‌ترین ممالک عالم قرار گیرد. این نه یک شعار یا ادعا، بلکه یک واقعیت عینی و قابل مشاهده است.

برای این جهش بزرگ فقط یک کار باید کرد؛ مقابله با سوء‌مدیریت و ایجاد امید و امید و امید.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا