خبر

استاندار تهران: «اخیرا فقط ۶ کالای اساسی افزایش قیمت داشته است!»


شفقنا- استاندار تهران تاکید دارد که کسری‌ در کالاهای اساسی وجود ندارد و بیان کرد: ظرف ۴۰ روز گذشته مجموعا بازار آرام بوده و تورمی نداشتیم به جز حدود ۶ قلم کالا که البته جزو کالاهای ضروری هستند.

به گزارش شفقنا، محسن منصوری در جلسه ستاد تنظیم بازار استان تهران گفت: ظرف ۴۰ روز گذشته مجموعا بازار آرام بوده و تورمی نداشتیم به جز حدود شش قلم کالا که البته جزو کالاهای ضروری هستند همانند برنج، گوشت، گوجه فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز البته موز هم افزایش قیمت داشته اما خیلی کالای ضروری قلمداد نمی‌شود که البته با وجود کاهش نرخ دلار باید مشخص شود که چطور افزایش قیمت در موز داشته‌ایم.

وی افزود: موضوع مهم بحث تنظیم بازار شب عید است که از حدود دو هفته دیگر وارد پیک خرید شب عید خواهیم شد. با توجه به اینکه ظرف دو سال گذشته با وجود کرونا خریدهای عید خیلی وجود نداشته هرچند که امسال هم شرایط کرونایی استمرار دارد اما ممکن است کمی دید و بازدیدها بیشتر شود و پس از آن نیز ماه مبارک رمضان آغاز خواهد شد لذا باید تمهیدات لازم برای این موارد در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: به لحاظ تنظیم بازار در شرایط ویژه‌ای قرار داریم و بعضاً مواردی همچون مذاکرات با دلیل و بی‌دلیل بر روی تنظیم بازار تاثیرگذار است. لذا باید نظارت اطلاعاتی و برنامه‌ای روی تنظیم بازار داشته باشیم. بی‌تردید تنظیم بازار نیازمند نظارت بر فرایندهاست و باید فرایندها را تحلیل کنیم و برای آن برنامه‌ریزی داشته باشیم.

وی تاکید کرد: به لطف خداوند ماه گذشته وضعیت بازار آرام بوده است به جز شش موردی که افزایش قیمت در آنها دیده شده لذا باید کنترل کنیم که کالاهایی که کاهش قیمت داشته همچنان در این سطح باقی بماند و ثبات بازار را حفظ کنیم. قطعا مردم تحمل ندارند چراکه سفره‌ها کوچک شده لذا باید مراقبت لازم را داشته باشیم.

استاندار تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر لزوم قیمت‌گذاری روی کالاها و درج قیمت کالاها گفت: درج قیمت در همه صنوف روی کالاها تکلیف است. وزارت صمت تدبیر جدیدی در این بخش اندیشیده که تا حدود زیادی این مساله حل و فصل خواهد شد. البته باید نظارت‌ها به صورت دقیق اعمال شود که حتما روی همه کالاها در سطح شهر قیمت درج شده باشد.

وی افزود: در حوزه نظارت به قیمت‌ها باید با جدیت پیگیری لازم را داشته باشیم و تشکیل نظارت‌ها باید با برنامه‌ای عملیاتی در متن بازار اجرا شود. تجربه نشان داده که خیلی توان نظارت بر خرده‌فروشی‌ها را نداریم اما مهم این است که نظارت جدی بر عمده‌فروشی‌ها اعمال شود.

وی ادامه داد: باید مساله احتکارهای احتمالی مورد توجه قرار گیرد. این موضوع در شورای تامین مطرح شده ولی باید به صورت جدی در ایام پایانی سال دنبال شود. مساله دیگر فروش فوق‌العاده و ویژه شب عید است که از اصناف درخواست کردیم این موضوع را دنبال کنند تا مطالبه مردم برای فروش فوق‌العاده به ویژه در ایام پایانی سال پاسخ داده شود.

منصوری بر لزوم توجه به بحث خرید اینترنتی و استقبال خوب مردم تاکید کرد و افزود: برخی فروشگاه‌های معتبر اینترنتی کالاهای خوبی را با قیمت‌های مناسب عرضه می‌کنند و نظارت خوبی روی آنها وجود دارد. باید این موضوع به صورت جدید مورد توجه قرار گیرد چراکه در شهری همچون تهران بهره‌گیری بهینه از زمان، کاهش آلودگی هوا و ترافیک را به همراه دارد لذا نیاز است این موضوع گسترش بیشتری داشته باشد.

وی تاکید کرد: از جهت ذخیره کالا مشکلی نداریم و کسری‌ در کالاهای اساسی وجود ندارد به شکلی که برای مصرف چند ماه از این کالاهای ضروری ذخیره‌سازی انجام شده است.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا