خبر

استاد رفیعی: مشکل امروز انسان «غفلت، بی توجهی و روزمرگی» است


شفقنا- استاد حوزه علمیه قم گفت: مشکل انسان غفلت و بی توجهی و روزمرگی است. اگر کسی معتقد به خداوند بود در زندگی هدفمند می‌شود و این احساس عزت را به آدمی می بخشد که پروردگاری دارد و در قرآن آمده افراد با ایمان از هیچ چیز نمی‌ترسند و در مصائب صبور و شکیبا هستند و امید دارند.

به گزارش شفقنا، حجت الاسلام و المسلمین ناصر رفیعی، عصر چهارشنبه در شبستان امام خمینی (ره) حرم مطهر حضرت معصومه (س) در جمع روزه داران اظهار داشت: راه‌های خداشناسی به تعداد نفوس انسان‌ها است و مسیر رسیدن به خداوند محدود نیست.

استاد حوزه علمیه قم گفت: خداوند از پیامبر(ص) می‌خواهد از مشرکان بپرسد چه کسی خورشید و آسمان را خلق کرده و چه کسی به آنها رزق داده است و این خداوند است که برای برخی رزق را گسترده و برای برخی تنگ می‌کند و همین رزق دلیل بر خداشناسی است.

رفیعی افزود: اگر از مشرکان پرسیده شود چه کسی از آسمان باران می فرستد و زمین را بعد از مرگ زنده می‌کند مشرکان در پاسخ می‌گویند خدا این کار را انجام می‌دهد که در این صورت می‌بایست به آنان بگوییم که باید شکرگزار خدا بود.

وی بیان داشت: دنیا محدود و بازیچه‌ای در اختیار انسان است و آدمی یک زندگی اصلی دارد که ماندگار و جاویدان است و این دنیا پلی برای رسیدن به دنیای آخرت است.

عضو هیأت علمی جامعه المصطفی العالمیه ادامه داد: عمر انسان به سرعت سپری می‌شود و امام علی (ع) نیز فرمود برای قیامت آماده باشید؛ اما متأسفانه افرادی دنیا را برای مردم زیبا جلوه می‌دهند و قیامت را نیز به تمسخر می‌گیرند.

رفیعی همچنین بیان داشت: دلیل فطری خداشناسی این است که انسان وقتی در وسایلی همانند کشتی و هواپیما قرار می‌گیرد و با حادثه‌ای مواجه می‌شود درآن لحظه اسنان خدا را صدا می‌زند هر چند که طبیعت انسان‌ها اینگونه است که پس از آنکه خطری رفع می‌شود از یاد خدا غافل می‌شود.

استاد حوزه علمیه قم تاکید کرد: مشکل انسان غفلت و بی توجهی و روزمرگی است و در ماه رمضان تحولی در انسان ایجاد می‌شود که ممکن است بعد از پایان ماه رمضان حس به گناه در انسان ایحاد شود از این رو می‌بایست رعایت تقوا را همواره لحاظ کرد.

وی ابراز داشت: اگر کسی معتقد به خداوند بود در زندگی هدفمند می‌شود و باور به خدا انسان را هدفمند می‌کند و این احساس عزت را به آدمی می بخشد که پروردگاری دارد و در قرآن آمده افراد با ایمان از هیچ چیز نمی‌ترسند و در مصائب صبور و شکیبا هستند و امید دارند.

رفیعی با بیان اینکه وقتی انسان معتقد به خدا باشد در این صورت اعمال خود را به خوبی انجام می‌دهد و می‌داند که کسی ناظر بر انسان است افزود: در این صورت آدمی اخلاق مدار خواهد شد و با نشاط زندگی می‌کند و انسان بدون معنویت در واقع یک حیوان است و در این صورت حیوانات از انسان جلوتر هستند.

عضو هیأت علمی جامعه المصطفی العالمیه تصریح کرد: معنویت با خود نشاط می‌آورد و انسان معتقد به خداوند؛ توکل می‌کند و به برای رضایت پروردگار به خلق خدا نیز کمک می‌کند.

استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: یاد خدا در دل‌هایمان باید تقویت شود، همگان به خدا اعتقاد داریم اما گاهی ممکن است سستی در عبادت به خرج دهیم که از این بابت می‌بایست از درگاه الهی توفیق توبه واقعی کنیم..Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا