خبر

ادعای رییس سیا: ایران و روسیه به یکدیگر اعتماد ندارند | جهان محتوا


شفقنا- رئیس سازمان سیا مدعی شد: ایران و روسیه به یکدیگر اعتماد ندارند.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از فرانس 24; بیل برنز که به عنوان یک دیپلمات عالی رتبه در شکل دادن به توافق هسته ای ایران در سال 2015 نقش داشت و اکنون رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) است، گفت که ایران و روسیه دشمنان تاریخی هستند و از این نظر، آنها را نمی پذیرند. واقعا به هم اعتماد نکنید

برنز همچنین مدعی شد: ایران و روسیه به دنبال شکست تحریم ها و انزوای خود هستند و به همین دلیل به یکدیگر نزدیک می شوند و دلیل نزدیک شدن آنها عمدتا به همین موضوع بازمی گردد. اما فقط به این دلیل که آنها به یکدیگر نیاز دارند به این معنی نیست که آنها واقعاً به یکدیگر اعتماد دارند زیرا آنها رقبای انرژی و رقبای تاریخی هستند.

برنز در سخنرانی خود در مجمع امنیتی آسپن گفت: «با دیدن عکس‌های دیدار ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور و رهبر ایران در تهران، احساس نوستالژی نکردم.

برنز مدعی شد که هر دو طرف به دنبال نشان دادن گزینه‌های خود هستند: سفر پوتین به ایران نشان می‌دهد که در صنعت دفاع روسیه مشکلاتی وجود دارد. من فکر می‌کنم راه‌هایی برای کمک به یکدیگر محدودیت‌هایی دارد.

او هشدار لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا به ایران را تکرار کرد که فروش پهپادهای ایرانی به روسیه ایده بسیار بدی است و افزود: «به نظر من حق با اوست».

در مورد برنامه هسته ای ایران، برنز ادعا کرد که زمان کار هسته ای این کشور (برای تولید مواد شکافت پذیر کافی برای یک بمب اتمی) بیش از یک سال نیست، بلکه چند هفته تخمین زده می شود.

با این حال، وی اذعان کرد که بر اساس بهترین ارزیابی اطلاعاتی آمریکا، ایران تلاشی برای تسلیح و نظامی کردن برنامه هسته‌ای خود انجام نداده است، اما «روند فعلی نگران‌کننده است».

رئیس سیا همچنین درباره برنامه موشکی ایران گفت: آنها در حال حاضر بزرگترین زرادخانه موشکی خاورمیانه را دارند. این موضوع و پهپادها دغدغه اصلی ما هستند.

اصل خبر را در فرانس 24 تماشا کنیدمنبع

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا