خبر

اخبار جنگ اوکراین: اعزام جنگنده‌های غربی به شرق اروپا


شفقنا- اخبار ضدونقیضی از حمله نیروهای روسیه به شهر و نیروگاه اتمی چرنوبیل منتشر شده است.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از فرانس24؛ درحالیکه برخی منابع از سقوط چرنوبیل به دست روسیه خبر داده‌اند، ولادیمیر زلینسکی رییس جمهور اوکراین از مقاومت نیروهای کشورش در برابر یگان‌های روس خبر داده است. اوکراین می‌گوید بلاروس اجازه داده روس‌ها از خاک این کشور به چرنوبیل وارد شوند.

در همین حال دویچه‌وله اعلام کرد دولت اوکراین تائید کرده سربازان روس به چرنوبیل رسیده‌اند. یکی از مشاوران وزارت دفاع اوکراین اعلام کرده که نظامیان روس از سمت بلاروس وارد محدوده نزدیک به ویرانه‌های راکتور هسته‌ای شده‌اند. کی‌یف کمتر از ۷۰کیلومتر با منطقه ممنوعه اطراف نیروگاه چرنوبیل فاصله دارد.

زلینسکی همچنین در مورد ایجاد یک پرده آهنین دیگر همچون دوران جنگ سرد در اروپا هشدار داده است.

خبر دیگر در مورد حمله روسیه به اوکراین اینکه امانوئل مکرون رییس جمهور فرانسه گفت کشورش بدون ضعف به اقدام جنگی روسیه در مورد اوکراین پاسخ خواهد داد.

آمریکا نیز روسیه را متهم کرده به دنبال نابودی کامل دولت اوکراین است. ارتش آمریکا نیز فرمان اعزام  چند فروند جنگنده پنهانکار و پیشرفته F-35 را به لیتوانی و استونی صادر کرده است. آلمان هم چند فروند جنگنده به رومانی اعزام کرده است.

سازمان ملل نیز اعلام کرده همه اعضای دفاتر نمایندگی این سازمان در اوکراین در سلامت هستند.

رویترز نیز خبر داده آمریکا و اعضای گروه هفت قصد دارند در مورد حمله روسیه به اوکراین تشکیل جلسه دهند.

رویترز همچنین گزارش داده با توجه به اینکه اوکراین یکی از اصلی‌ترین تولیدکنندگان غله در جهان است، برای حفاظت از ذخایر گندم خود همه بنادرش را بسته است.

دولت روسیه نیز به همه رسانه‌های این کشور هشدار داده در انتشار اخبار مربوط به جنگ اوکراین دقت کنند.

واتیکان هم در اولین اظهار نظر خود در مورد تهاجم روسیه به اوکراین اعلام کرد امیدوار است کسانی که سرنوشت جهان را در دستان خود دارند، نور وجدان داشته باشند.

فرانس 24 هم در خبری اعلام کرد نبرد میان نیروهای مهاجم روس و مدافعان اوکراینی بر سر یک پایگاه هوایی در حومه شمالی کیف در حال نبرد هستند. با این حال اخبار در مورد سقوط فرودگاه گوستومل در شمال کی‌یف پایتخت اوکراین ضدونقیض است. از یک سو رییس جمهور اوکراین از سقوط فرودگاه و تلاش برای محاصره نیروهای مهاجم خبر داده و از سوی دیگر فرمانده ارتش اوکراین گفته فرودگاه هنوز سقوط نکرده است.

فرودگاه گوستومل، که در کنار فرودگاه آنتونوف قرار دارد در شمالی‌ترین ناحیه کی‌یف است و اولین حرکت روسیه برای نزدیک شدن به پایتخت اوکراین محسوب می‌شود.

فرانس24 همچنین از بروز تظاهرات ضدجنگ و ضدپوتین در چند شهر بزرگ روسیه خبر داده است. با اینکه هرگونه تظاهرات در روسیه ممنوع شده اما اعتراضات به حمله نظامی روسیه به اوکراین اکنون در مسکو و سنت‌پترزبورگ(شهر محل تولد پوتین) در جریان است.

راشاتودی نیز در خبری اعلام کرد جمهوری چک دو کنسولگری روسیه را بسته است.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا