خبر

آیین بزرگداشت سید رضا روحانی هنرمند فقید گچ کار و سنتی در اصفهان برگزار شد


شفقنا- آیین بزرگداشت ” سید رضا روحانی اصفهانی ” هنرمند سنتی و گچ کار با حضور جمعی از مسوولان شهر، هنرمندان و مسوولان میراث فرهنگی ، هنرمندان و خانواده این هنرمند فقید عصر جمعه در هتل عباسی اصفهان برگزار شد.

به گزارش شفقنا از ایرنا، سیدرضا روحانی اصفهانی، شاعر و هنرمند پیشکسوت هنرهای سنتی و گچبری در سال ۱۳۱۳ در اصفهان متولد شد و ۲۷ بهمن امسال بر اثر ابتلا به کرونا در ۸۷ سالگی درگذشت.

فرزند این هنرمند معمار اصفهانی با اشاره به ویژگی‌های و سبک ویژه او در گچ‌بری، گفت: ایشان در تعدادی از کشورهای جهان از جمله کویت، عراق، مصر و ایتالیا معماری ایرانی اسلامی را اجرا کرد.

سید مجتبی روحانی اصفهانی اظهار کرد: وی در خانواده‌ای مذهبی متولد شد و هنر گچبری را از دوران نوجوانی نزد پدرشان استاد سید میرزا روحانی اصفهانی فراگرفت.

وی ادامه داد: سید رضا روحانی اصفهانی بعد از مستقل شدن از هر فرصتی برای تجلی بخشی این هنر استفاده کردند و حتی در دوران سربازی نیز از این هنر در بخش‌هایی از زیباسازی مراکز آموزشی نظامی و پادگان‌ها بهره جست.

فرزند این هنرمند فقید به بهره گرفتن این استاد هنرمند از مضامین قرآنی و معنوی در خلق نقش و نگارهای هنری اشاره کرد و افزود: این هنرمند فقید در برخی از آثار خود مضامین عرفانی و عبادی چون رکوع و خلقت انسان از منظر قرآن را در قالب نقش و نگارهای هنری به تصویر کشید.
وی با اشاره به پیشینه این هنرمند در خلق آثار بدیع هنری اظهار کرد: یکی از ویژگی‌های هنری ایشان تسلط بر سبک‌های معماری سنتی و تاریخی بود و بر همین اساس توانست گچ‌بری‌های عصر صفوی یا سلجوقی را در بسیاری از آثار خود پیاده سازی کند.
روحانی اصفهانی گفت: گچبری هتل شاه عباسی اصفهان به سبک صفویه به همراه پدر و برادران در حدود بیشتر ۵۰ سال پیش، گچ‌بری حرم شاه عبدالعظیم حسنی، مصلای امام خمینی (ره) تهران، گچ‌بری سالن نمکدان هتل لاله تهران به سبک ایرانی، موزه تماشاگه زمان در زعفرانیه، هتل سمیرامیس، بقعه شاه عبدالعظیم حسنی (ع ) از شاهکارهای او وبرادرانش در ایران است.

وی اضافه کرد: وی در طراحی ضریح حرم امام رضا (ع) نیز به عنوان مشاور با هنرمندانی چون استاد فرشچیان همکاری داشت.
وی بیان کرد: مرحوم پدر پس از طراحی و اجرای گچ‌بری در حرم شاه عبدالعظیم حسنی به همراه سایر هنرمندانی که در این اثر فعالیت داشتند از سوی رهبر معظم انقلاب تجلیل شدند.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا