خبر

آیت الله اعرافی: روحانیت باید خود را در تمامی عرصه ها حفظ کند تا دچار انحراف نشود | جهان محتوا


شفقنا- مدیر حوزه علمیه گفت: حوزه علمیه محل آماده شدن برای خدمت و تحمل سختی ها و مشکلات است و روحانیت باید معنویت خود را در همه عرصه ها حفظ کند تا از آن عدول نکنند.

به گزارش شفقنا، آیت الله عرفی در جمع شرکت کنندگان در دوره تربیت میثاق در مدرسه قم ضمن تبریک ایام غدیر خم و میلاد امام کاظم (علیه السلام) خطاب به طلاب حاضر در این دوره گفت: اگر شما اراده ای قوی و عزم جدی دارید، هر یک از شما می توانید ستاره ای درخشان باشید و عاقلانه و جدی با آینده و سرنوشت خود حرکت کنید و قدم های خود را استوار بردارید.

وی همچنین با بیان نکاتی درباره تاریخچه حوزه و ویژگی های آن اظهار داشت: خداوند متعال شما را در این مسیر که بزرگترین نعمت الهی است راهنمایی کرده است تا در راهی باشید که خلق خدا را به سوی علم الهی و این بزرگ هدایت می کند. پیام تبیین معارف الهی و مکتب اهل بیت علیهم السلام است و این روش علما و روحانیون بزرگ است.

و مدیر حوزه های علمیه تاکید کرد: باید با یک انتخاب خوب و موشکافانه وارد این تیم بزرگ الهی و ملکوتی شوید و همیشه قدر این فیض بزرگ را بدانید. زیرا به دست آوردن آن آسان نیست زیرا دروازه های این راه روشن پیش روی شما گشوده شده است و باید بدانید که ادامه این راه کار دشواری بر دوش شماست و با تلاش و جدیت و توکل بر خدا آماده تحمل شوید. این. نعمت الهی.

او توضیح داد که این حوزه نهادی نیست که بتوان گفت سابقه چندین دهه دارد. اما اگر به تاریخ هر منطقه به طور جداگانه نگاه کنیم، در می یابیم که زندگی هر یک محدود است; اما حوزه به معنای عام، یک نهاد تاریخی 1400 ساله است که به اندازه عمر اسلام و تشیع است. اما اگر به عصر غیب بنگریم 1200 سال است.

یکی از اعضای فقها در شورای نگهبان گفت که شما وارد نهادی بیش از هزار سال شده اید که این درخت تنومند و نیرومند ریشه در اعماق زمین 1000 سال پیش دارد و شاخه و برگ آن همه جا پراکنده شده است. در سراسر جهان. جهان .: حوزه یک نهاد تاریخی و تاریخی است که ریشه عمیقی در تاریخ جهان اسلام دارد و در واقع همه جامعه اسلامی و جامعه شیعه دارای شناسنامه فرهنگی هستند که در این امر نقش اجتماعی و فرهنگی ایفا می کنند. رشته. این موقعیت دامنه است.

وی گفت: حوزه به معنای هزاران عالم، فیلسوف، دانشمند و دانش پژوه است و دانشجویان به دلیل اصالت تاریخی باید در این موضوع مطالعات تاریخی انجام دهند.

آیت الله عرفی در ادامه تصریح کرد: حوزه، اساس علم و دانش و تولید فکر و دانش است و بیش از همه مهر علم و دانش، اندیشه و دانش و تولید علم را بر پیشانی خود دارد. تا قبل از صد سال گذشته تمام علوم از علوم طبیعی، ریاضیات، نجوم، علوم جدید و … در مدارس دینی تدریس می شد، یعنی بزرگان علمی جهان اسلام مانند فیلسوفان و ریاضیدانان جهان اسلام به دستاوردهای علمی دست یافتند. رشد و تسلط در این مدارس; بنابراین حوزه به معنای علم و دانش است که اساس آن باید بر علم اندیشه باشد، عقل و معرفت، در یک کلام، حوزه اصلی عقل و عقل و فلسفه است.

وی خاطرنشان کرد: این رشته در هسته خود همه علوم انسانی را در بر می گیرد و امروز از حوزه علوم حمایت می کند به طوری که فقه ما اکنون با نظام های حقوقی دنیا هماهنگ است و در حوزه های فقه، فلسفه و ثروتمند هستیم. فلسفه پرچم املاک مکتب فقهی که شیخ الانصاری بازسازی کرد شامل پیشرفته ترین موضوعات حقوقی موجود در جهان است.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه خاطرنشان کرد: حوزه علمیه جایگاه اخلاق، معنویت و خودسازی است که باید بیش از جاهای دیگر مورد توجه قرار گیرد و این خودسازی با جاهای دیگر متفاوت است، زیرا در حوزه علمیه مردم به سبک شیخ مفید، علامه حلی و امام خمینی (رضی الله عنه) و علامه طباطبایی هستند.

و با توجه به آنچه در روایت الحزه آمده است که لذت جست و جو و این معنویت را در جای دیگر نمی توان یافت و سعی می کرد در امور معنوی سریع حرکت نکند و با عزت و اقتدار در راه قدم بردارد. پس فرمود: حوزه یعنی مردم، محبت مردم. خدمت به جامعه و این امور مهم، جوهره میدان است و طلبه باید با تمام وجود خود را خادم مردم بداند; زیرا روحانیت و علمای اسلام خود را خادم مردم می دانند; خدمت به مردم و جامعه جوهره میدان است و میدان همیشه در جریان است و این برای خدا جای سختی است و این سختی نیز در جای خود شیرین است زیرا همه پیشوایان متقی تحمل کرده اند. سختی ها و سختی ها برای رضای خدا. انسان های بزرگ از سختی ها نمی ترسند و آماده انجام کارهای بزرگ هستند و انسانی که کارش را انجام می دهد و به مشکلات جامعه اهمیت نمی دهد، آدم کوچکی است، پس آماده قبول مسئولیت نیست.

آیت الله عرفی گفت: میدان، محل آمادگی خدمت و تحمل سختی ها و مشکلات است و باید معنویت آن را در همه عرصه ها حفظ کند تا دچار انحراف نشوند.

وی گفت: حوزه همواره در عالم سیاست نقش داشته است، علامه حلی و خواجه نصیرالدین طوسی که رژیم مغول را فتح کردند و آن را به مبلغی برای شیعیان تبدیل کردند و نقشه جهان اسلام را تغییر دادند. در تاریخ. این ویژگی نهضت در الحزاص است و معلوم است که ما در عصر حاضر شاهد حرکت امام خمینی هستیم.

مدیر حوزه های علمیه گفت: با وجود سختی ها و خفقان در زمان رضاشاه، حوزه علمیه را برای اهل قاطعیت حفظ کنید و نهضت اسلامی در سراسر جهان گسترش یافت و مبنای تئوری انقلاب و نظام اسلامی و نظام اسلامی قرار گرفت. نظریه پرداز نظام فکری نوین در جهان اسلام.

آیت الله عرفی در خاتمه خاطرنشان کرد: امروز حوزه علمیه قم در رشته های مختلف علوم اسلامی گسترش یافته است، در رشته کوانتومی بیش از 100 هزار برادر و خواهر در قم مشغول به تحصیل هستند و چندین هزار مرکز متعلق به قلب تپنده است. قم به عنوان امتداد آموزه های مردم قم، بیت (علیه السلام) در بیش از 100 کشور جهان می درخشد و اساس علم کلام در سراسر جهان گسترش یافته است و این آغاز یک مسیری که 100 سال پیش پیدا شد.منبع

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا