خبر

آیا ایران به دعوت غیرمنتظره عربستان برای برگزاری دور پنجم مذاکرات پاسخ می دهد؟ این موضوع چه ارتباطی با پایان قریب الوقوع مذاکرات هسته ای دارد؟


 

شفقنا- رای الیوم نوشت: امیر فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه عربستان سعودی در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت که کشورش مشتاقانه منتظر برگزاری دور پنجم مذاکرات مستقیم با ایران است و از این کشور خواست «رفتار خود را در منطقه تغییر دهد» اما آرزوها یک چیز است و واقعیت های در حال تغییر روی زمین چیز دگیری است.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، عبدالباری عطوان با اشاره به این موضوع در رای الیوم نوشته است:

اظهارات بن فرحان با گزارش های مکرری هم زمان شده است که از پیشرفت محسوس در مذاکرات وین و نزدیکی دستیابی به توافق هسته ای بین ایران و کشورهای بزرگ که منجر به لغو کامل تحریم ها در ازای بازگشت به توافق سال 2015 میلادی می شود،  خبر می دهند.

عربستان سعودی این روزها در نگرانی شدید مضاعفی به سر می برد و مذاکرات وین را از نزدیک دنبال می کند زیرا به خوبی می داند که ایران در هر دو صورت یعنی چه دستیابی به توافق و چه عدم دستیابی با آن، قویترین و بزرگترین برنده و عربستان، یکی از بازندگان اصلی خواهد بود.

دستیابی به تواففی در وین به معنای لغو تمامی تحریم های اقتصادی ایران و بازگشت نفت این کشور به مشریانش در جهان در ازای بازگشت بازرسان بین المللی به تاسیسات هسته ای است به این معنا که ایران به یکباره 300 میلیارد دلار و یکصد میلیارد دلار از سپرده های بلوکه شده و دویست میلیاد دلار به خاطر غرامت ناشی از تحریم ها دریافت می کند اما شکست مذاکرات به معنای تداوم برنامه هسته ای ایران و بالا بردن سطح اورانیوم غنی سازی به بیش از 90 درصد است که آن را در آستانه هسته ای شدن قرار می دهد. البته اگر بخواهد.

تنش شدید کنونی بین روسیه و آمریکا هم به نفع ایران است زیرا آمریکا را سرگرم این بحران و افکار عمومی این کشور و سراسر جهان را به سمت آن منحرف می کند و باعث تضعیف موقعیت این کشور در مذاکرات وین شود و چه بسا انعطاف پذیری بیشتر و پاسخ به خواسته های ایران برای لغو تمامی تحریم ها و ارائه ضمانت های لازم کنگره در خصوص عدم خروج از هر گونه توافق چدید را در پی داشته باشد.

نتایج مذاکرات هسته ای وین هرچه باشد، نگرانی عربستان سعودی قطعا افزایش خواهد یافت و جزو بزرگترین بازندگان خواهد بود زیرا توافقی که رفع محاصره را فراهم می کند، منجر به کاهش و یا توقف دشمنی آمریکا و اروپا در قبال ایران خواهد شد؛ موضوعی که باعث می شود از اهمیت راهبردی کشورهای خلیج(فارس) بویژه عربستان کاسته شود و ایران به عنوان یک کشور منطقه ای بزرگ و دارای اندوخته عظیمی از موشک ها و پهپادها، آقایی خواهد کرد و پیش بینی می شود که این نگرانی عربستان در صورت فروپاشی مذاکرات وین هم دو  چندان شود زیرا ایران قطعا به یک قدرت هسته ای تبدیل خواهد شد و چه بسا منجر به افزایش احتمال های درگیری نظامی در منطقه خلیج(فارس) و خاورمیانه و آغاز رقابت تسلیحاتی هسته ای و سنتی و در نهایت ته کشیدن دوباره خزانه عربستان به دلیل جنگ یمن و هزینه های گزاف آن خواهد شد.

مذاکره کنندگان ایرانی چه در مذاکرات هسته ای وین و چه در چهار دور مذاکرات خود با عربستان سعودی در بغداد از شکیبایی و لبخند همیشگی سرشار از خوش بینی نسبت به امکان دستیابی به توافق برخوردارند و در عین حال می دانند چه می خواهند. اگر پس از گذشت ده ماه از مذاکرات خود با شش کشور بزرگ و هسته ای حتی یک امتیاز هم نداده اند و نشستن رودرو با آمریکایی ها را نپذیرفته اند، آیا به خواسته های عربستان سعودی ها آن هم در ازای چه؟ بازگشایی سفارتخانه در ریاض و بازگشت به سازمان همکاری اسلامی، تن می دهند؟

عربستان به خاطر سوء تدبیر رهبران کنونی خود در باتلاق یمن گیر افتاده است و گمان نمی کنیم که جلسه پنجم مذاکرات با ایران در بغداد هم در صورت برگزاری، بهتر از چهار دور قبلی باشد.

امیر بن فرحان در اظهاراتش در کنفرانس امنیتی مونیخ همچنین گفت که ایران هنوز از انصارالله حمایت موشکی و پهپادی می کند و این موضوع دیگر پنهان نیست. شاید او به این طریق، توقف این حمایت را به عنوان یک پیش شرط برای توافق مطرح کرده است در حالی که به خوبی می داند که ایران به چنین خواسته هایی در مذاکرات بغداد پاسخ نداده و قطعا موضع خود را در مذاکرات آینده هم تغییر نخواهد داد مگر اینکه عربستان همه تحریم های خود علیه یمن را حذف کند و تسلیم پیروزی انصارالله شود و آنها را به حال خود رها کند.

آمریکایی  که متحدان افغان خود و پیش از آنها، ویتنامی ها را تنها گذاشت، قطعا بیشتر متحدان خود در خلیج فارس و حامیان جدید اسرائیل  در بین آنها را نیز تنها خواهد گذاشت به خصوص اگر تنش در اوکراین به رویارویی های نظامی تبدیل شود زیرا برای اولین بار در تاریخ با اتحاد دو ابرقدرت جهانی روبرو خواهد شد که از نظر نظامی برتر از آن هستند.

پیش بینی از سرگیری قریب الوقوع مذاکرات ایران و عربستان در بغداد به دو دلیل دشوار است: اول، مشغول بودن جهان به بحران اوکراین و کاهش اهمیت منطقه خلیج (فارس) در اولویت های آمریکا و دوم، دشواری پاسخ مثبت ایران به خواسته های اصلی عربستان سعودی در خصوص توقف حمایت از انصارالله در شرایط کنونی. در حالی که اگر این مذاکرات هم برگزار شود، بی فایده خواهد بود.

خبر در رای الیومSource link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا