خبر

آیا اوکراین می تواند از نظر نظامی در برابر روسیه مقاومت کند؟


شفقنا- اوکراین از زمان الحاق کریمه به روسیه در سال 2014میلادی، اقدام به روزآمدسازی ارتش خود کرده است اما ارتش روسیه همچنان از حیث نفرات و تجهیزات بسیار برتر از اوکراین است.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از الجزیره، روزنامه فرانسوی لوپوینت نوشت: براساس داده های عادی، نیروهای مسلح اوکراین نمی توانند با موفقیت در برابر ارتش روسیه مقابله کنند.

«یان گیزنل» نویسنده این تحلیل در گزارش خود با اشاره به اینکه ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با حدود 190 هزار نیرو و بیش از 1200 تانک و 200 جنگنده اوکراین را محاصره کرده است، همچنین نوشت: ارتش اوکراین از آن زمان تاکنون ارتش خود را تقویت کرده است به طوری که اکنون تعداد سربازانش به 210 هزار نفر می رسند که شامل 145 هزار نیروی زمینی، 12 هزار نیروی دریایی، 45 هزار نیروی هوایی و 8 هزار نیروی هوابرد می شود.

اما بیشتر تجهیزات نظامی نیروهای مسلح اوکراین از روسیه است که بخشی از آن قدیمی و بازمانده از دوران شورای سابق است. این کشور 125 هزار جنگنده در مدل های مختلف دارد که همگی روسی هستند. در مورد بالگردها نیز چنین وضعیتی صدق می کند.

اوکراین خطر این وابستگی به روسیه را درک، و در سال 2016 تعویض تمامی این جنگنده ها با جنگنده های کشورهای دیگر را تا سال 2035 تصویب کرد.

اما پوتین نباید فراموش کند که حمله همه جانبه به اوکراین به معنای حمله به کشوری پهناور با 45 هزار میلیون جمعیت است. او همچنین نباید شکستی را که افغان ها به ارتش سرخ وارد کردند، فراموش کند؛ حمله ای که شوروی را مجبور به ترک تحقیر آمیز افغانستان توسط روسیه در سال 1989 میلادی کرد. او همچنین باید از این موضوع که مقاومت عراقی ها و افغان ها چه برسر آمریکایی ها آورد، درس بگیرد.

نویسنده در ادامه اورد: اگر موضوع، تعداد نیروها در برابر تعداد نیروها باشد، هیچ فرصتی برای مقاومت اوکراینی ها در برابر روس ها وجود نخواهد داشت.

با این حال نویسنده افزوده است: این در حالی است که کشورهای غربی، سلاح های پیشرفته ای را در اختیار اوکراین قرار داده اند؛ موضوعی که باعث شده است رئیس ستاد کل ارتش اوکراین بگوید که ارتش ما هرگز با گل از دشمنانمان استقبال نخواهد کرد بلکه این استقبال، با موشک های استینگر و جاولین خواهد بود.

نویسنده این تحلیل در ادامه با اشاره به اینکه اما ارتش روسیه به معنای واقعی کلمه، ارتشی عظیم است و روسیه نیروهای زمینی خود را آشکارا و جلوی چشمان ناتو به شدت تقویت کرده است، ادامه داد: نیروهای زمینی روسیه بیش از یک میلیون نفر با دو میلیون نیروی ذخیره است در حالی که نیروی زمینی اوکراین از 210 هزار نفر تجاوز نمی کند.روسیه، 800 تانک در میدان و 4500 تانک ذخیره دارد در حالی که تعداد تانک های اوکراین فقط 60 عراده است.

علاوه بر این، تعداد هواپیماهای جنگی روسیه 1577 جنگنده است در حالی که تعداد جنگنده های اوکراین 125 جنگنده است و تفاوت آشکار در تعداد بالگردها هم وجود دارد به طوری که این تعداد در اوکراین 32 بالگرد است اما روسیه 1450 بالگرد دارد. همچنین روسیه 100 پهپاد دارد در حالی که تعداد پهپادهای اوکراین تنها شش تاست. اوکراین همچنین توپ ندارد ولی تعداد تانک های روسیه به سه هزار مورد می رسد. این تفاوت آشکار در نیروی دریایی هم هست؛ اوکراین تنها یک ناو دارد ولی روسیه 58 ناو تهاجمی برخوردار است.

خبر در الجزیره

 

 Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا