آموزشی

آموزش بازاریابی رایگان! ۱۸ قدم ثابت بازاریابی سنتی + دیجیتال (دیجیتال مارکتینگ)


وقتی یک شرکت محصولی را تولید می‌کند یا آماده برای ارائه خدمتی است؛ برای معرفی آن، باید یک برنامه بلند مدت طراحی کند و با روشی مناسب ویژگی آن‌ها را به مخاطبان هدف خود معرفی کند. به این برنامه بلند مدت بازاریابی یا مارکتینگ می‌گوییم. بازاریابی اینترنتی همان فرآیند بازاریابی است که در محیط آنلاین و از طریق اینترنت انجام می‌شود. افراد زیادی به‌دنبال آموزش بازاریابی هستند تا بتوانند به موفقیت کسب‌وکار خود کمک کنند. منابع زیادی برای آموزش بازاریابی وجود دارد که می‌توانید با مطالعه آن‌ها مهارت‌هایی در زمینه آموزش بازاریابی کسب کنید. 

ما در این مقاله قصد داریم بازاریابی را به‌طور مفصل برای شما توضیح دهیم و مهم‌ترین نکات برای آموزش بازاریابی را بررسی کنیم. با ما همراه باشید. 

سرفصل‌های عنوان‌شده در این مطلب عبارت‌اند از:

  • تعریف مدیریت بازاریابی
  • انواع بازاریابی
  • آموزش بازاریابی و ۱۸ قدم ثابت بازاریابی سنتی و دیجیتال 

تعریف مدیریت بازاریابی

تعریف‌های متفاوتی برای بازاریابی وجود دارد؛ اما تعریف ساده‌ای که ما برای شما در نظر گرفتیم به این صورت است: به هر گونه فعالیت برای معرفی محصول یا خدمات یک شرکت به‌منظور جذب مخاطبان بیشتر، بازاریابی گفته می‌شود. به گفته پیتر دراکر، پدر کسب‌ و کار نوین؛ هدف بازاریابی، ایجاد فروش بیشتر است. شاید فکر کنید که اگر به سوال یک مشتری پاسخ دهید یا پستی در شبکه‌های اجتماعی آپلود کنید، کار بیهوده‌ای انجام داده‌اید؛ اما این کارها هم بخشی از فرآیند بازاریابی هستند. 

در کتاب مدیریت بازاریابی کاتلر، مدیریت بازاریابی به این صورت تعریف شده است: توانایی انتخاب بازارهای هدف سودآور و جذب، حفظ و افزایش مشتریان از طریق خلق و ارائه ارزش به آنان. طبق این تعریف، تمام فعالیت‌هایی که از زمان تولید محصول تا زمان تحویل به مشتری صورت می‌گیرد، بخشی از مدیریت بازاریابی است؛ از جمله قیمت‌گذاری محصول، تبلیغات، بسته‌بندی، توزیع محصول و غیره. اگر به این حوزه علاقه دارید، باید مهارت های فروش و بازاریابی را یاد بگیرید تا موفق شوید. بازاریابی محصولات مختلف هم به مهارت‌های متفاوتی نیاز دارند؛ برای مثال اگر می‌خواهید در زمینه فروش محصولات غذایی فعالیت کنید، به دنبال آموزش بازاریابی مواد غذایی باشید.

 

انواع بازاریابی

بازاریابی انواع بسیار زیادی دارد. قطعا برای افرادی که تخصصی در این زمینه ندارند، یادگیری تمام انواع بازاریابی بسیار سخت است و کاربردی برای آن‌ها ندارد. در این بخش چند نوع بازاریابی مهم و پرکاربرد را معرفی می‌کنیم که یادگیری آن‌ها برای همه افراد جذاب است. بعد از مطالعه این بخش، اگر به این حوزه علاقه‌مند شدید، می‌توانید به‌دنبال فیلم آموزش بازاریابی و فروش و همچنین مقاله بازاریابی و تبلیغات بروید و اطلاعات تخصصی‌تر دریافت کنید. 

انواع بازاریابی که بررسی خواهیم کرد، مرز مشخصی برای جدایی ندارند و در بسیاری از بخش‌ها اشتراک‌هایی با یکدیگر دارند. حتی می‌توان گفت برخی از آن‌ها زیرمجموعه برخی دیگر هستند. 

بازاریابی سنتی

بازاریابی سنتی به فعالیت‌هایی گفته می‌شود که قبل از ظهور اینترنت برای معرفی محصولات و جذب مخاطب استفاده می‌شد. تبلیغات تلویزیونی و رادیویی، فروش مستقیم و… در این نوع بازاریابی قرار می‌گیرند. به بازاریابی سنتی، بازاریابی‌ آفلاین هم می‌گویند و هنوز هم از این نوع بازاریابی استفاده می‌شود. 

بازاریابی تلفنی

بازاریابی تلفنی که یکی از مدل‌های بازاریابی مستقیم است، به معنای استفاده از تلفن برای بازاریابی محصولات و خدمات شرکت است. این نوع بازاریابی در زمان‌های گذشته که اینترنت تا این حد در زندگی همه ما نفوذ نکرده بود، شاید فایده‌ای برای کسب‌وکار داشت؛ اما می‌توان گفت این روش بازاریابی امروزه هیچ فایده‌ای ندارد. حتما شما هم این تجربه را داشتید که فردی با شما تماس بگیرد و قصد معرفی کتاب، بسته‌های اینترنت و… را داشته باشد. در زندگی پرمشغله امروز، افراد کمی پیدا می‌شوند که فرصت و حوصله گفت‌وگوی تلفنی برای آشنایی با یک محصول را داشته باشند. 

برخی از افراد فروش تلفنی و بازاریابی تلفنی را از یکدیگر تفکیک می‌کنند، زیرا معتقدند که در فروش تلفنی فرد قصد دارد محصولی را بفروشد؛ اما بازاریابی تلفنی می‌تواند برای نظرسنجی از مشتریان و مدیریت ارتباط با مشتری باشد. کشورهای پیشرفته دنیا هم این دو اصطلاح را از یکدیگر جدا نمی‌کنند.

اگر شما هم جز آن دسته از افراد هستید که هنوز معتقدند بازاریابی تلفنی می‌تواند مفید باشد، می‌توانید مقالاتی درباره آموزش بازاریابی تلفنی مطالعه کنید.

بازاریابی حضوری

بازاریابی حضوری همان‌طور که از اسمش پیداست، به انجام بازاریابی به صورت حضوری و چهره‌به‌چهره با افراد گفته می‌شود. بسیاری از افراد بازاریابی را با ویزیتوری یا فروش اشتباه می‌گیرند. بازاریابی حضوری مفهوم گسترده‌تری از ویزیتوری دارد. ویزیتوری همان فروشندگی یا معرفی کالا به مشتریان به صورت حضوری است؛ اما بازاریابی همان تحقیقات فراوان درباره بازار و آنالیز آن، ایجاد بازارهای جدید و سپس فروش است. برای کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید مقالات یا ویدیوهایی درباره آموزش بازاریابی حضوری و آموزش ویزیتوری در اینترنت پیدا کنید. توجه داشته باشید که این دو مفهوم متفاوت هستند، پس به دنبال منابع متفاوتی برای یادگیری آن‌ها باشید. 

بازاریابی اینترنتی

همان‌طور که گفتیم، به هرگونه فعالیت برای معرفی محصول و ویژگی‌های آن به‌منظور جذب، حفظ و افزایش مشتریان از طریق اینترنت را بازاریابی اینترنتی می‌گوییم. امروزه اکثر افراد بیشتر وقت خود را در طول روز به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی اختصاص می‌دهند؛ حتی اگر مشغله‌های فراوانی داشته باشند ساعتی را برای چک کردن صفحات اجتماعی خالی می‌کنند. حتی خیلی از افراد زمان استراحت خود را به این فضا اختصاص می‌دهند؛ پس قطعا بازاریابی در فضایی که مردم ان‌قدر با آن تعامل دارند بسیار اثربخش و مفید خواهد بود. ویدیوهای مختلفی برای آموزش بازاریابی اینترنتی وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را مشاهده کنید. 

بازاریابی دیجیتال (دیجیتال مارکتینگ)

در این نوع بازاریابی، برای ارتباط با مشتری از ابزارهای دیجیتال مانند تلفن‌ همراه هوشمند، رایانه، بیلبوردهای هوشمند و… استفاده می‌کنیم. دیجیتال مارکتینگ بسیار گسترده‌تر از سایر انواع بازاریابی است. بازاریابی اینترنتی هم بخشی از بازاریابی دیجیتال است. در سال‌های اخیر اینترنت به زندگی اکثر افراد نفوذ کرده و استفاده از شبکه‌های اجتماعی بسیار زیاد شده است. اکنون تقریبا هر فرد یک تلفن همراه هوشمند دارد و به راحتی به اینترنت متصل می‌شود. دیجیتال مارکتینگ به معنای استفاده از ابزارهای دیجیتال و موجود در اینترنت برای بازاریابی محصولات و خدمات یک شرکت است. این نوع بازاریابی فقط مخصوص کسب‌وکارهای آنلاین نیست و حتی کسب‌وکارهای سنتی هم می‌توانند از آن استفاده کنند. 

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا یکی از بهترین انواع بازاریابی برای کسب‌وکارهای آنلاین است. این نوع بازاریابی زیرمجموعه بازاریابی دیجیتال است. در بازاریابی محتوا سعی می‌کنیم که از طریق سایت یا شبکه‌های اجتماعی، محتوای مفیدی برای مخاطبان تولید کنیم و آن‌ها را با خدمات و محصولات خود آشنا کنیم. بازاریابی محتوا به بودجه و سرمایه زیادی نیاز ندارد و با هر بودجه‌ای می‌توان از این نوع بازاریابی استفاده کرد. البته بودجه کم نباید دلیل بر این شود که محتوای بی‌کیفیت به مخاطب ارائه دهیم؛ زیرا در این صورت هیچ نتیجه‌ای نخواهیم گرفت. محتوایی که ارائه می‌کنید باید محتوای مورد‌نیاز مخاطبان هدف و مربوط به کسب‌وکار شما باشد. 

در این نوع بازاریابی نیاز نیست که شما به‌دنبال مشتری باشید و با تلاش فراوان از او بخواهید که از محصولات شما استفاده کند؛ بلکه با میل خودش از محصولات و خدمات شما استفاده می‌کند و او به‌دنبال شما است. 

 

آموزش بازاریابی و ۱۸ قدم ثابت بازاریابی سنتی و دیجیتال

برای ایجاد یک برنامه بلند مدت بازاریابی چه در دنیای سنتی چه در دنیای مدرن، قدم‌های ثابتی وجود دارند که در موفقیت ما تاثیرگذار هستند و باید آن‌ها را رعایت کنیم. در این بخش موارد ثابت در بازاریابی را بررسی می‌کنیم. موارد ذکر شده به ترتیب اولویت و اهمیت نیستند. 

۱- اهداف خود را مشخص کنید

اهداف خود را مشخص کنید - آموزش بازاریابی

ابتدا باید اهداف خود را مشخص کنید. برای اینکه بتوانید برنامه بازاریابی خوبی برای کسب‌وکار خود طراحی کنید، باید بدانید چه اهدافی دارید و می‌خواهید به کجا برسید. برای اینکه بتوانید اهداف واقع‌بینانه و قابل‌دسترسی را برای خود مشخص کنید، باید وضعیت فعلی کسب‌وکار خود را بررسی کنید. 

۲- جایگاه رقبای خود را بررسی کنید

برای اینکه بتوانید تغییرات مورد‌نیاز کسب‌وکار، محصولات و خدمات خود را پیدا کنید باید رقبای خود را زیر نظر داشته باشید و وضعیت آن‌ها را بررسی و تحلیل کنید. این کار به شما کمک می‌کند که خلاقیت خود را افزایش دهید و به فکر ابتکارات جالب برای پیشی گرفتن از رقبا باشید. 

۳- پرسونای مخاطب را مشخص کنید

هر کسب‌وکار مخاطبان خاص خود را دارد. پرسونای مخاطبان خود را بشناسید تا بتوانید به صورت موثرتری با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. 

۴- بودجه مشخصی برای برنامه بازاریابی در نظر بگیرید

منابع مالی، هزینه‌ها و درآمدهای شرکت را بررسی کنید؛ سپس یک میزان مشخص از بودجه خود را برای برنامه بازاریابی در نظر بگیرید. برای محاسبه میزان این بودجه می‌توانید از تکنیک‌های مختلف استفاده کنید. 

۵- استراتژی بازاریابی خود را انتخاب کنید

استراتژی بازاریابی

استراتژی‌های مختلفی برای بازاریابی وجود دارند و شما باید با توجه به مواردی مانند نوع محصول، علایق مخاطبان، میزان رشد کسب‌وکار و… استراتژی مناسب خود را انتخاب کنید. 

۶- عملکرد برنامه بازاریابی را بررسی کنید

بعد از اینکه برنامه بازاریابی خود را ایجاد کردید، باید روش‌ها و ابزاری برای بررسی عملکرد این برنامه در‌نظر بگیرید. شاخص‌های کلیدی عملکرد یا KPI را برای خود تعیین کنید تا بتوانید از طریق مقایسه نتایجی که به دست‌آوردید با این شاخص‌ها، میزان موفقیت برنامه بازاریابی خود را محاسبه کنید. 

۷- موفقیت‌های در دسترس را مشخص کنید

استراتژی بازاریابی برنامه بلند‌مدتی برای افزایش درآمد شما است؛ اما بهتر است موفقیت‌های کوچک و در دسترس را هم مشخص کنید تا در مدت زمان کوتاهی به آن‌ها برسید. با این کار انگیزه شما افزایش پیدا خواهد کرد و برای رسیدن به اهداف بزرگ انرژی بیشتری خواهید داشت. این شاخص‌ها در بازاریابی دیجیتال و سنتی متفاوت‌اند. برای محاسبه میزان موفقیت برنامه بازاریابی دیجیتال خود، می‌توانید از ابزارهایی مانند Google Analytics استفاده کنید. 

۸- بهترین گروه را برای بازاریابی انتخاب کنید

طراحی برنامه بازاریابی یک کار تخصصی است؛ پس بهتر است برای این کار از یک متخصص با‌تجربه کمک بگیرید. افراد زیادی ادعا می‌کنند که در این حوزه حرفه‌ای هستند اما قبل از اینکه به حرف آن‌ها اطمینان کنید، بهتر است کمی درباره آن‌ها تحقیق کنید. 

۹- با شرکت تبلیغاتی خوبی همکاری کنید

امروزه شرکت‌های تبلیغاتی زیادی وجود دارند. درباره آن‌ها تحقیق کنید، نمونه کارهای قبلی و میزان موفقیت آن‌ها را بررسی کنید و بعد با آن‌ها همکاری کنید. تبلیغات هزینه زیادی نیاز دارد، پس بهتر است این هزینه را به شرکتی دهید که مطمئن باشید به نتیجه دلخواه خود می‌رسید. 

۱۰- تحقیقات بازار را فراموش نکنید

تحقیقات بازار در تمام مراحل رشد یک کسب‌وکار بسیار مهم و ضروری است. در فرآیند طراحی برنامه بازاریابی و اجرای آن نیز اهمیت ویژه‌ای دارد. باید درباره بازار هدف خود تحقیق کنید تا پرسونای مخاطبان هدف خود، نیازها و خواسته‌های آن‌ها را بشناسید.

تحقیقات بازار را فراموش نکنید

۱۱- کمپین‌های مختلف طراحی کنید

برای هدفی که دارید، کمپین مخصوص خود را طراحی کنید. قطعا در این راه باید از متخصصان این حوزه کمک بگیرید. سعی کنید که از خلاقیت و نوآوری در این کار غافل نشوید. 

۱۲- از مخاطبان بازخورد بگیرید

همه کارهایی که انجام می‌دهید و پولی که صرف می‌کنید، برای جلب توجه مخاطبان است؛ پس نظر آن‌ها در تمام مراحل بازاریابی بسیار مهم است. اگر کمپینی طراحی کنید که خودتان عاشقش باشید، اما مخاطبان شما علاقه‌ای به آن نداشته باشند به نتیجه نخواهید رسید. 

۱۳- محصولات خود را ارتقا دهید

اگر می‌خواهید نتیجه خوبی از بازاریابی خود بگیرید، باید همواره به‌دنبال حفظ کیفیت و ارتقا محصول خود باشید. اگر محصول شما نیاز مشتری و انتظارات او را برآورده نکند، تبلیغات و صرف هزینه برای معرفی آن بی‌فایده است. 

۱۴- محتوای مناسبی تولید کنید

محتوای مناسبی تولید کنید - آموزش بازاریابی

همان‌طور که گفتیم بازاریابی فرآیندی برای معرفی محصول و افزایش فروش است؛ حال اگر محتوای مناسبی برای معرفی محصول و برقراری ارتباط با مخاطب نداشته باشید به هیچ نتیجه‌ای نخواهید رسید. در هر کاری محتوا حرف اول را می‌زند پس به آن اهمیت دهید و زمان زیادی را برای آن صرف کنید. دقت کنید که محتوای شما، پیامی که می‌خواهید را به مخاطب منتقل کند تا اثربخشی بیشتری داشته باشد. 

۱۵- کمپین‌های بزرگ دنیا را بررسی کنید

شرکت‌های بزرگ دنیا برای معرفی محصولات و خدمات خود کمپین‌های زیادی طراحی کرده‌اند. درباره کمپین‌های موفق شرکت‌های بزرگ دنیا تحقیق کنید و نکات مهم آن‌ها را یادداشت کنید و سعی کنید از این نکات الهام بگیرید و در کار خود از آن‌ها استفاده کنید. 

۱۶- از شکست دیگران درس بگیرید

همان‌طور که می‌توانید از موفقیت دیگران یاد بگیرید، می‌توانید از شکست دیگران هم کمک بگیرید. برنامه‌های بازاریابی زیادی وجود دارند که روی کاغذ نتایج خوبی دارند اما در واقعیت شکست می خورند؛ آن‌ها را بررسی کنید تا اشتباه آن‌ها را تکرار نکنید. 

۱۷- سایت خود را راه‌اندازی کنید

در دنیای امروز که زندگی بخش جدانشدنی زندگی اکثر انسان‌ها است، بهتر است سایتی برای کسب‌وکار خود راه‌اندازی کنید تا به مشتریان بیشتری دسترسی پیدا کنید. راه‌اندازی سایت در موفقیت برنامه بازاریابی شما تاثیر زیادی دارد. برای بهتر شدن سایت و جذب مخاطبان بیشتر، نکات سئو را رعایت کنید تا در صدر نتایج جست‌وجوی گوگل قرار بگیرید.

۱۸- با یک گرافیست حرفه‌ای همکاری کنید

در تمام کارهایی که برای بازاریابی محصولات و خدمات خود انجام می‌دهید، به یک گرافیست حرفه‌ای نیاز دارید. از انتشار یک پست ساده در شبکه‌های اجتماعی تا اجرای تبلیغات روی بزرگ‌ترین بیلبوردهای شهر، به یک پوستر و طرح عالی نیاز دارید تا بتوانید توجه مخاطبان را جلب کنید و پیام خود را به آن‌ها برسانید.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا