خبر

آمریکا خواستار بسته شدن سفارت و نمایندگی‌های افغانستان در این کشور شد


شفقنا افغانستان – براساس یک نامه وزارت خارجه آمریکا که به سفارت افغانستان در واشنگتن ارسال شده، سفارت افغانستان در واشنگتن و کنسولگری‌های افغانستان در لس آنجلس و نیویورک بسته می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری شفقنا افغانستان؛ همچنین گزارش شده که عادله راز سفیر دولت پیشین در واشنگتن کناره‌گیری می‌کند.

سفارت افغانستان گفته است که مشکلات اقتصادی ادامه فعالیت سفارت را غیرممکن کرده است.

آمریکا، حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است و حساب‌های مالی نمایندگی‌های افغانستان در این کشور نیز در بانک‌های آمریکایی مسدود شده بود.

در نامه‌ای وزارت امور خارجه آمریکا در ۱۸ ژانویه به سفارت افغانستان در واشنگتن اطلاع داده است که تا یک ماه بعد، این نمایندگی و همچنین کنسولگری‌های افغانستان در نیویورک و لس آنجلس باید تعطیل شوند.

در این نامه پیشنهاد شده که عادله راز، سفیر دولت پیشین افغانستان در واشنگتن به تنهایی به ماموریت خود ادامه دهد، اما سایر کارکنان دیپلماتیک مصونیت‌ها و امتیازات دیپلماتیک خود را ازدست خواهند داد.

وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که سیتی بانک، که حساب‌های مالی سفارت افغانستان را مسدود کرده است، می‌تواند باقی‌مانده حقوق کارکنان را پرداخت کند.

سفیر افغانستان در نامه‌ای در ۱۱ فوریه به وزارت خارجه آمریکا اطلاع داده است که خانم راز نمی‌خواهد به تنهایی به کار خود ادامه دهد و همراه با کارمندانش کناره‌گیری می‌کند.

بنا به این نامه‌نگاری‌ها میان سفارت و وزارت خارجه آمریکا، پس از بسته شدن سفارت و کنسولگری افغانستان، دولت آمریکا ساختمان‌های سفارت و کنسولگری‌ها و سایر دارایی‌ها را در اختیار گرفته و از آنها محافظت خواهد کرد.

در نامه سفارت افغانستان در واشنگتن درخواست شده است که در صورت بسته شدن سفارت، پرچم سه رنگ افغانستان بر ساختمان‌های سفارت و کنسولگری‌های این کشور همچنان باقی بماند.

سفیر افغانستان همچنین از آمریکا درخواست کرده است که زمینه ماندن دیپلمات‌ها و کارکنان سفارت و نمایندگی‌های افغانستان در آمریکا فراهم شود.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان شماری از سفیران و دیپلمات‌های این کشور به کشورهای مختلف پناهنده شده‌اند.

وزارت خارجه طالبان نامه‌های اداری و مالی را همچنان به نمایندگی‌های این کشور در خارج می‌فرستد اما بیشتر سفارت‌های افغانستان خود را به وزارت خارجه تحت کنترل طالبان پاسخگو نمی‌دانند.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا