خبر

آماده‌باش هسته‌ای پوتین به ارتش/ تشکیل جلسه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد اوکراین


شفقنا-شورای حکام متشکل از 35 کشور ناظر هسته ای سازمان ملل روز چهارشنبه یک نشست اضطراری درباره اوکراین برگزار می کند.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از گاردین؛ پوتین به نیروی بازدارنده اتمی روسیه اعلام آماده‌باش داده است. روسیه اعلام کرد در پی تهدیدات ناتو علیه منافع روسیه، ولادیمیر پوتین دستور آماده‌باش به واحدهای اتمی کشور را صادر کرده است.

در واکنس به این فرمان پوتین، لیندا توماس گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد گفت که دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برای قرار دادن نیروهای بازدارنده روسیه در حالت آماده‌باش تشدید غیرقابل قبول تنش‌ها است.

گرینفیلد افزود: این بدان معناست که رئیس جمهور پوتین به تشدید این جنگ به گونه ای ادامه می‌دهد که کاملا غیرقابل قبول است و ما باید اقدامات او را به قوی ترین شکل ممکن متوقف کنیم.

از سوی دیگر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای اعلام کرد: شورای حکام آژانس روز چهارشنبه جلسه‌ای برای بررسی وضعیت کنونی اوکراین برگزار خواهد کرد. دیپلمات ها گفتند که دو عضو شورای حکام آژانس -کانادا و لهستان- به درخواست اوکراین که در شورای حکام نیست، این نشست را برگزار خواهند کردند.

یک دیپلمات آگاه نیز گفت: موضوع دستور کار جلسه ساعت چهارشنبه  بررسی پیامدهای امنیتی، امنیتی و پادمانی اوکراین است.

از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین در هفته گذشته، رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ابراز نگرانی کرده و از همه طرف‌ها خواسته است که از هرگونه اقدامی که می‌تواند امنیت مواد هسته‌ای و عملکرد ایمن تاسیسات هسته‌ای را به خطر بیندازد، خودداری کنند.

گفتنی است نیروگاه اتمی چرنوبیل روز شنبه به دست نیروهای روس افتاد اما منابع خبری می‌گویند یک گروه متشکل از دو کشور متخاصم به صورت هماهنگ امنیت آن را برعهده گرفته‌اند.

 

 

 Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا